• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
sâmbătă, 08.08.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Articole Special

Întâlnire de 50 de ani a foștilor absolvenți de la Colegiul ”Emil Negruțiu” Turda

Gelu FLOREA de Gelu FLOREA
08.06.2014 14:47
în Special
Timp de citire: 1 minut
0
maxi prest rce

O întâlnire emoționantă a avut loc zilele trecute la Colegiul ”Emil Negruțiu” din Turda, unde o parte a absolvenților promoției 1962/1963, ai școlii tehnice agricole, au organizat întâlnirea de 50 de ani de la absolvirea studiilor.

La întâlnire au participat 21 de persoane, din cei 80 care au absolvit în urmă cu 50 de ani, 80% fiind din afara Turzii. La terminarea studiilor, foștii absolvenți au fost repartizați la Institutul de la Fundulea, la Institutul de cercetare a cartofului de la Brașov sau la Zau de Câmpie.

”Pe vremea aceea, unitatea școlară era un brand la nivel național, absolvenții de la Turda fiind recunoscuți pentru profesionalismul și cunoștințele dobândite în domeniul agricol. Cu 2-3 excepții, majoritatea au lucrat în agricultură, iar acum, chiar dacă sunt pensionari, își continuă activitatea pe cont propriu, în grădini, livezi etc”, a precizat directorul adjunct al actualului Colegiu ”Emil Negruțiu”, Florin Stan.

Interesant este că toți cei prezenți la întâlnirea de 50 de ani au stat în căminul școlii, în perioada studiilor, iar printre ei se aflau și 3 cupluri formate din foști colegi de clasă.


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: 50 de aniabsolventiabsolvirecolegiul emil negrutiuintalnirestudiiturda

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

PMP-iștii și-au ales președintele! Elena Udrea e șefă!

Următorul articol

Asupra Clujului se abate grindina! Avertisment și în apropierea Turzii!

Gelu FLOREA

Gelu FLOREA

Jurnalist din anul 1996. Premiat în mai mulți ani cu titlul de ”cel mai bun jurnalist local”. În 2008 a înființat societatea Geflo Media SRL (asociat unic), care deține mai multe siteuri de știri, printre care și TurdaNews. Contact: 0744.694.876. Email: gelu.florea@turdanews.net

Articole asemănătoare

Special

Unde se răcoresc turdenii în zilele toride de vară? Sondaj TurdaNews: Moldoveneștiul domină detașat topul preferințelor

06.08.2026 19:20
Special

Din tanc, în sala de clasă: Un locotenent din Câmpia Turzii instruiește militari în Republica Centrafricană

05.08.2026 18:00
Special

Mesaj-surpriză din Formula 1 pentru un campion din Turda! Kimi Antonelli i-a transmis o urare lui Darius Babaioana la majorat

04.08.2026 19:00
Următorul articol

Asupra Clujului se abate grindina! Avertisment și în apropierea Turzii!

Adrian Matei, tehnicianul care a adus invincibilitatea la FC Arieșul 1907: Turda merită o echipă în Liga 2! (video-interviu)

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

Schimbare majoră pe șoselele din România: Din toamnă intră în vigoare noul sistem de taxare pentru rovinietă și TollRo!

08.08.2026 7:30

Vremea severă a făcut ravagii în județul Cluj: acoperiș prăbușit peste mașini, copaci doborâți și gospodării inundate

07.08.2026 21:50

VIDEO. Seară de rugăciune și emoție la Turda: Voci îngerești și pricesne strămoșești au răsunat la Biserica „Învierea Domnului” din Oprișani

07.08.2026 21:30

VIDEO. Depășire periculoasă în Bogata? Zolty, aflat în scaun rulant: „M-am tras deoparte când am văzut că nu încetinește”

07.08.2026 21:10

Cinci seri de poveste în Parcul Central din Turda: Ateliere gratuite, distracție și o cauză caritabilă pentru copiii vulnerabili

07.08.2026 20:50

Cine sunt consilierii locali care au ieșit în evidență la Turda și Câmpia Turzii? Bilanț după aproape 2 ani de mandat

07.08.2026 20:30

Magazinele MERE se închid după sancțiunile UE. Cine sunt rușii din spatele discounterului care a ajuns și în România

07.08.2026 20:10

Vocea turdeană care a dat viață tribunelor: De pe băncile presei locale, pe scena marilor campionate internaționale

07.08.2026 19:50

VIDEO/FOTO. Un nou reper culinar în Turda: TIRI TIRI BURGER și-a deschis oficial porțile pe strada Ștefan cel Mare într-o atmosferă de sărbătoare

07.08.2026 19:30

E oficial: L.A., Compact, Paraziții, The Urs și alți artiști urcă pe scena Summer Fest Câmpia Turzii 2026

07.08.2026 19:10

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.