Un scandal de proporții mocnește în rândul Poliției Locale din Câmpia Turzii, după ce un agent cu o vechime de 25 de ani a decis să rupă tăcerea. Florin Marcel Ionuț, un polițist cunoscut în comunitate, acuză conducerea că i-a acordat un calificativ „nesatisfăcător” la evaluarea anuală drept pedeapsă pentru că ar fi refuzat să îndeplinească o „cotă” implicită de amenzi.
Într-o postare care a devenit rapid virală pe rețelele de socializare, însoțită de o fotografie a raportului de evaluare, polițistul Florin Marcel Ionuț prezintă cifrele reci ale birocrației: Nota 2.42 și calificativul „NESATISFĂCĂTOR”.
„Slujitorul dumneavoastră, nu vânător de amenzi”
Mesajul transmis de agent este unul direct și plin de amărăciune, adresat direct cetățenilor pe care i-a servit timp de un sfert de secol. Acesta sugerează că integritatea sa profesională a devenit un obstacol în fața intereselor financiare ale administrației locale.
„Dragi cetățeni din Câmpia Turzii care mă cunoașteți, vreau să precizez un lucru: aceasta este nota pe care eu am primit-o pentru că n-am fost de acord să aduc bani bugetului local prin amenzile pe care trebuiau să vi le dau dumneavoastră. Asta este nota pe care, timp de 25 de ani, am fost și voi fi slujitorul dumneavoastră”, a scris polițistul pe pagina sa de Facebook.
Val de susținere în mediul online
Reacția comunității nu s-a lăsat așteptată. Postarea a strâns sute de reacții și zeci de comentarii în doar câteva ore. Majoritatea cetățenilor din Câmpia Turzii îi iau apărarea polițistului, descriindu-l ca pe un om echilibrat, care a preferat întotdeauna prevenția și dialogul în locul sancțiunilor pecuniare drastice.
„Respect pentru coloana vertebrală! Mai rar așa oameni în sistem”, scrie un cetățean, în timp ce un altul punctează: „Un polițist adevărat ajută comunitatea, nu o jecmănește pentru a umple visteria primăriei.”
Semne de întrebare asupra sistemului de evaluare
Cazul scoate la iveală o problemă sistemică reclamată adesea de sindicatele de poliție: transformarea polițiștilor locali în „agenți de colectare” pentru bugetele primăriilor. O notă de 2.42 pentru un funcționar cu 25 de ani de experiență ridică semne de întrebare asupra criteriilor de performanță folosite. Dacă aceste criterii sunt strict cantitative (număr de amenzi aplicate) și nu calitative (siguranța cetățeanului, ordinea publică), atunci rolul poliției locale este denaturat.
Până la momentul publicării acestui articol, conducerea Primăriei Câmpia Turzii sau șefii Poliției Locale nu au emis un punct de vedere oficial cu privire la acuzațiile aduse de Florin Marcel Ionuț.
Rămâne de văzut dacă acest act de curaj civic va duce la o reevaluare a modului în care sunt tratați angajații care refuză să „facă norma” pe spatele cetățenilor sau dacă va marca sfârșitul unei cariere de 25 de ani sub presiunea sistemului.
























