• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
marți, 11.08.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Articole Analiză

ANALIZĂ | Cine câștigă dacă Turda blochează investiția de 126,7 milioane de lei la Salină? Litigiul poate rămâne, proiectul european poate dispărea

Gelu FLOREA de Gelu FLOREA
04.08.2026 19:30
în Analiză
Timp de citire: 7 minute
5
maxi prest rce

Extinderea Salinei Turda prin amenajarea Minei Iosif și modernizarea bazei de tratament este blocată politic după ce Consiliul Local a respins proiectul de contractare a unui credit pentru cofinanțare, punând în pericol investiția de 126,7 milioane lei, din care peste 40 milioane lei provin din fonduri europene.

Extinderea Salinei Turda, prin amenajarea Minei Iosif și modernizarea bazei de tratament, riscă să fie sacrificată într-o confruntare politică legată de litigiile Municipiului Turda cu Vușcan/STP Alba. Opoziția susține că protejează banii Salinei, în timp ce PNL acuză blocarea unei investiții strategice. Dincolo de lozinci, întrebarea esențială este simplă: votul împotrivă înlătură riscul financiar sau doar elimină proiectul, în timp ce o eventuală datorie va trebui achitată oricum?

Proiectul privind modificarea hotărârii prin care Salina Turda urma să contracteze un credit și să plătească anticipat redevența datorată Municipiului Turda a fost respins de Consiliul Local. Banii încasați de municipalitate urmau să asigure cofinanțarea investiției „Dezvoltarea turistică a Salinei Turda prin amenajarea Minei Iosif și modernizarea bazei de tratament”.

Investiția are o valoare totală de aproximativ 126,7 milioane de lei, nu de euro, și beneficiază de peste 40 de milioane de lei din fonduri europene. Miza depășește, așadar, 25 de milioane de euro și privește dezvoltarea celui mai important obiectiv turistic al Turzii.

Votul din Consiliul Local a lăsat sub semnul întrebării proiectul de extindere a Salinei Turda, deși procedura de achiziție a lucrărilor a fost deja finalizată. Contractul, în valoare de aproximativ 100 de milioane de lei, a fost adjudecat de firma bistrițeană Tomoroga Construct.

Finalizarea licitației nu rezolvă însă problema banilor. Fără o sursă sigură pentru cofinanțare și pentru cheltuielile neeligibile, existența unui câștigător nu înseamnă automat că lucrările pot începe și pot fi susținute financiar până la final.

De ce a apărut litigiul Vușcan/STP Alba în ecuația creditului?

Administrația locală susține că modificările respinse de Consiliul Local au fost solicitate de banca dispusă să finanțeze operațiunea. Instituția de credit ar fi cerut protecție pentru situațiile în care, în viitor, patrimoniul sau veniturile implicate în rambursarea împrumutului ar putea fi afectate.

În această categorie a fost adus și riscul achitării unei sume de aproximativ opt milioane de lei în litigiile cu Vușcan/STP Alba.

Din perspectiva unei bănci, această preocupare are logică. Banca nu judecă disputa politică și nici nu stabilește cine este vinovat pentru apariția unui litigiu. Ea analizează riscul: cine rambursează creditul, din ce venituri și ce se întâmplă dacă patrimoniul sau fluxurile financiare ale debitorului sunt afectate de o executare silită?

Prin urmare, între litigiu și investiție există o legătură financiară indirectă: litigiul reprezintă un risc luat în calcul de bancă înainte de acordarea creditului.

Aceasta nu înseamnă însă că investiția europeană a generat datoria sau că banii proiectului ar fi destinați, în mod direct, achitării litigiului. Sunt două probleme distincte, care se întâlnesc doar în analiza de risc făcută de finanțator.

„Datoriile primarului” sau obligațiile Municipiului Turda?

USR Turda, alături de consilierii AUR, PSD și PMP, și-a justificat opoziția prin refuzul de a permite ca din banii Salinei să fie plătite „datoriile făcute de primarul Cristian Matei”.

Formularea are forță politică, dar este juridic și financiar incompletă. Dacă instanțele stabilesc definitiv că o sumă trebuie achitată, obligația nu va fi una personală a primarului, ci a entității declarate debitoare. În funcție de titlul executoriu și de raporturile juridice stabilite, consecințele vor afecta patrimoniul instituției sau al societății vizate.

Răspunderea politică pentru deciziile care au produs o asemenea situație poate și trebuie discutată. Eventuala răspundere juridică trebuie stabilită prin procedurile prevăzute de lege. Dar simpla etichetare a obligației drept „datoria primarului” nu schimbă cine va fi urmărit efectiv de creditor.

Mai important, votul împotriva finanțării Salinei nu stinge litigiul și nu anulează o eventuală obligație de plată.

Cele două scenarii posibile

Dacă modificarea cerută de bancă nu va fi aprobată și nu va fi identificată rapid o altă sursă de cofinanțare, Turda se poate confrunta cu două variante, ca perspective de viitor.

Varianta A: Municipiul câștigă litigiile

În acest caz, suma de aproximativ opt milioane de lei nu ar mai trebui achitată în condițiile avute acum în vedere. Riscul invocat de opoziție ar dispărea.

Dar, dacă banca nu mai acordă împrumutul din cauza lipsei garanțiilor solicitate, poate dispărea și mecanismul de finanțare pentru investiția de la Salină. Turda ar putea ajunge astfel în situația paradoxală de a câștiga procesul, dar de a pierde proiectul.

Cu alte cuvinte, consilierii ar fi blocat o investiție de 126,7 milioane de lei pentru a evita un risc care, în cele din urmă, nu s-a materializat.

Varianta B: Municipiul pierde litigiile

Dacă va exista o hotărâre executorie favorabilă Vușcan/STP Alba, creditorul va putea solicita plata și va utiliza mijloacele legale de executare aplicabile situației concrete.

Indiferent dacă investiția Salinei este realizată sau nu, obligația stabilită de instanță nu dispare printr-un vot al Consiliului Local. Cel mult se poate modifica sursa din care va fi plătită sau forma executării.

În această variantă, Turda riscă să suporte ambele consecințe: să achite suma stabilită de instanță și să piardă investiția de la Salină.

Aici apare cea mai serioasă problemă în raționamentul opoziției: blocarea proiectului nu reprezintă, în sine, o soluție pentru litigiu.

USR s-a opus constant mecanismului de creditare

Disputa nu a apărut la ultimul vot. În noiembrie 2025, Consiliul Local a discutat contractarea și garantarea de către Salina Turda SA a unui plafon de credite rambursabile de până la 79,35 milioane de lei. Consilierii USR au votat împotrivă. Dezbaterile pot fi consultate în procesul-verbal al ședinței din 24 noiembrie 2025, la punctul 2.1.

În aprilie 2026 a fost aprobat un alt proiect privind plata anticipată a redevenței pentru perioada 2026–2037. Documentul stabilea inclusiv ce se întâmplă dacă Salina nu poate contracta creditul și conținea clauze tehnice solicitate de bancă.

Reprezentanții administrației au explicat atunci că, în absența creditului, s-ar reveni la plata redevenței conform mecanismului anterior și că prevederile privind eventuala retragere a dreptului de administrare reprezentau o garanție cerută de finanțator. Proiectul a trecut cu 16 voturi pentru și patru abțineri (tot de la USR), după cum rezultă din procesul-verbal al ședinței din 2 aprilie 2026.

Așadar, poziția USR nu este una conjuncturală. Formațiunea a exprimat rezerve față de mecanismul de împrumut în mai multe etape. Consecvența politică este evidentă, dar nu răspunde întrebării decisive: care este alternativa concretă de finanțare a proiectului?

PNL exagerează politic, dar indică un risc real

PNL Turda susține că opoziția a blocat un proiect european și a „declarat război fondurilor europene”. Este o formulare de campanie, menită să transfere întreaga responsabilitate asupra adversarilor politici.

Opoziția are dreptul și obligația să verifice condițiile creditului, garanțiile, riscurile pentru Salina Turda și consecințele unei eventuale executări. Un proiect de asemenea dimensiune nu trebuie votat automat doar pentru că include fonduri europene.

Totuși, acuzațiile formulate de PNL Turda conțin un avertisment care nu poate fi ignorat: fără finanțare, investiția este periclitată.

Un vot negativ poate fi justificat dacă este însoțit de o alternativă mai sigură și aplicabilă imediat. În lipsa acesteia, nu mai vorbim despre protejarea proiectului, ci despre acceptarea riscului ca acesta să eșueze.

Merită Turda să sacrifice proiectul pentru această dispută?

Din informațiile disponibile, răspunsul este: nu, dacă respingerea nu produce nicio soluție pentru litigiu și nu vine cu o alternativă reală de cofinanțare.

Municipiul are nevoie de clarificări complete înaintea unui nou vot:

  • condiția exactă formulată în scris de bancă;
  • efectele concrete asupra Salinei în cazul pierderii litigiilor;
  • sursele și ordinea eventualelor plăți;
  • proiecția veniturilor Salinei pe durata creditului;
  • o analiză juridică independentă privind riscul executării;
  • variante alternative de creditare sau de asigurare a cofinanțării;
  • termenul-limită până la care proiectul mai poate fi salvat.

Dacă documentele arată că Salina ar fi pusă într-un pericol disproporționat, consilierii au motive să ceară renegocierea condițiilor. Dar dacă banca solicită doar o protecție standard împotriva unui risc patrimonial, iar refuzul Consiliului Local conduce la pierderea finanțării, atunci opoziția trebuie să explice ce câștigă Turda în mod concret.

Pentru moment, rezultatul votului pare să fie unul singur: litigiul continuă, eventuala obligație de plată rămâne, iar investiția de la Salina Turda este pusă sub semnul întrebării.

Concluzie: litigiul trebuie rezolvat, nu folosit pentru a îngropa investiția

Litigiul cu Vușcan/STP Alba și proiectul de extindere a Salinei Turda nu sunt aceeași problemă. Primul privește o potențială obligație financiară rezultată din raporturi juridice anterioare. Al doilea reprezintă o investiție strategică, susținută inclusiv din fonduri europene, care poate produce efecte economice și turistice pentru următoarele decenii.

Ele se intersectează numai deoarece banca trebuie să evalueze toate riscurile înainte de a acorda creditul.

Dacă Municipiul câștigă procesele, nu va avea de achitat suma disputată, însă proiectul poate fi deja pierdut. Dacă le pierde, plata va trebui făcută în condițiile stabilite legal, indiferent dacă extinderea Salinei mai există sau nu.

Prin urmare, blocarea investiției nu rezolvă litigiul. Poate doar să lase Turda fără unul dintre cele mai importante proiecte de dezvoltare turistică din ultimii ani.

Opoziția are dreptul să nu acorde un cec în alb administrației. Dar are și responsabilitatea de a demonstra că soluția aleasă protejează orașul, nu doar că produce o înfrângere politică primarului. Altfel, peste trei sau patru ani, nota de plată nu va fi măsurată numai în bani, ci și în turiști, investiții private, locuri de muncă și oportunități pierdute.


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: salina turdaturdanews

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

Mesaj-surpriză din Formula 1 pentru un campion din Turda! Kimi Antonelli i-a transmis o urare lui Darius Babaioana la majorat

Următorul articol

VIDEO. Lăcaș de cult din Turda, jefuit în plină zi: Un bărbat de 38 de ani a fost arestat preventiv după ce a distrus cutiile de donații și a furat echipamentul video

Gelu FLOREA

Gelu FLOREA

Jurnalist din anul 1996. Premiat în mai mulți ani cu titlul de ”cel mai bun jurnalist local”. În 2008 a înființat societatea Geflo Media SRL (asociat unic), care deține mai multe siteuri de știri, printre care și TurdaNews. Contact: 0744.694.876. Email: gelu.florea@turdanews.net

Articole asemănătoare

Analiză

Turda, în elita națională a securității digitale! Primăria obține nota 9,1, în timp ce Câmpia Turzii rămâne sub media țării

28.07.2026 19:00
Analiză

Economia din Câmpia Turzii, dominată de câțiva giganți: TOP 20 companii au afaceri de 1,43 miliarde de lei! Cine conduce detașat clasamentul

25.07.2026 20:00
Foto: AI.
Analiză

Surpriză uriașă în topul afacerilor din Turda: o firmă cu doar doi angajați depășește giganții locali, dar încheie anul pe pierdere

25.07.2026 19:00
Următorul articol

VIDEO. Lăcaș de cult din Turda, jefuit în plină zi: Un bărbat de 38 de ani a fost arestat preventiv după ce a distrus cutiile de donații și a furat echipamentul video

Bătaie violentă la Tureni! Șapte bărbați s-au atacat cu o bâtă și o sticlă. Poliția a deschis dosar penal

Comentarii 5

  1. Avatar photo OM DE TREABA says:
    acum 4 zile

    Eu ca om de rand nu simt nici un beneficiu.Intrare foarte scumpa.
    Cauzeaza scumpiri in piata imobiliara .Decat oras modern dar chirias mai bine oras modest dar proprietar.
    Orice oras care s a modernizat foarte mult a adus scumpiri in piata imobiliara la un nivel la care numai poti devenii proprietar doar chirias pe chirii mari si alta problema orasul modern nu iti ofera in mod obligatoriu si joburi bine platite….

    Răspunde
    • Avatar photo Gelu FLOREA says:
      acum 4 zile

      În pădure veți trăi cel mai bine… Dar să fie pădurea dvs.

      Răspunde
    • Avatar photo BULA says:
      acum 4 zile

      Sa nu suparam pe nimeni, sa ramanem asa cum suntem, de ce sa cunoastem mai mult , de ce sa dechidem carti, de ce sa avem cinematografe, de ce sa sa ne mai trimitem copiii la scoala, cand ne putem multumii cu BRANZA DE BURDUF!

      Răspunde
    • Avatar photo BULA says:
      acum 4 zile

      DE CE SA NE MAI COPULAM ?
      HAI SA NE CONTEMPLAM !

      Răspunde
  2. Avatar photo Capitalul says:
    acum 6 zile

    Nu stiu, cat valoreaza Salina Turda ,insa 8 milioane de lei sa reprezinte un risc, la o investitie de peste 120 milioane lei, mi se pare fara sa fiu specialist in economie o.., sau cum se spune in zilele astea un blocaj(zic eu inept) , deoarece oamenii astia nu inteleg un lucru: capitalul atrage capital.
    Solutia asadar e: infuzia de capital.
    Cum, nu vreau decat sa va reamintiti ce s-a intamplat la Salina Praid, cand statul e proprietar.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

Milioane de decibeli, zero incidente majore la UNTOLD 2026: Bilanțul MAI după patru zile de festival – peste 1.500 de intervenții medicale și 81 de dosare pentru substanțe interzise

10.08.2026 21:40

Deputat Ciprian Rigman: 10 august – vidul legislativ care face aproape imposibilă tragerea la răspundere a șefilor Jandarmeriei

10.08.2026 21:20

PREMIERĂ ABSOLUTĂ LA RADIO ROMÂNIA: Piesa care marchează renașterea lui Alin Oprea (Talisman)! Titus Andrei: „Duce interpretarea la limite superioare, total nebănuite!”

10.08.2026 21:00

De la Dunăre la Alba Iulia: Călătoria sufletului care unește credința, istoria și frumusețea naturii. Înscrie-te în pelerinajul organizat de Parohia Turda-Băi!

10.08.2026 20:30

Inițiativă răcoroasă la bloc: Cinci copii, cinci lei și o limonadă cu gust de copilărie pe o stradă din Micro III Turda

10.08.2026 20:00

Lemne de foc confiscate și amendă usturătoare aplicată de polițiștii turdeni

10.08.2026 19:40

Cine primește bani pentru sport, în 2026, la Câmpia Turzii?

10.08.2026 19:20
Screenshot

Compensații pentru locuitorii din Câmpia Turzii din cauza zgomotului produs de Baza Aeriană 71? Inițiativă depusă în Consiliul Local

10.08.2026 19:00

Șoferi, atenție în trafic! Se lucrează pe aproape 12 kilometri din DJ 161B Ceanu Mare – Ploscoș: Rutele alternative recomandate și detaliile investiției

10.08.2026 18:30

Spectacol folcloric de excepție în inima naturii: Crina Prața a filmat o nouă ediție „Dor de cântec, Dor de neam” la Cheile Turenilor

10.08.2026 18:00

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.