Avertizare consum apă Avertizare consum apă
  • About
  • Advertise
  • Privacy & Policy
  • Contact
vineri, 11 iulie 2025
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
avertizare consum apă
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
apartamente de vânzare în câmpia turzii apartamente de vânzare în câmpia turzii apartamente de vânzare în câmpia turzii

73 de echipaje se întrec în week-end la Raliul Clujului Star Lubricants powered by PMA 2025

Comunicat de Comunicat
18 iunie 2025 15:00
în Sport
Timp de citire: 4 minute
0
136
DISTRIBUIRI
968
CITIRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe WhatsAppTrimite prin email

asa cons

Etapa clujeană sărbătorește în acest an jumătate de secol de la primul raliu organizat, aducând la start cel mai mare număr de echipaje din acest sezon într-o etapă națională de raliuri

73 de echipaje, dintre care 67 în CNRWR respectiv restul de 6 în CNRIWR, se vor întrece pe cele 9 probe speciale pregătite de Clubul Sportiv SAVU Racing în parteneriat cu autoritățile locale și județene, respectiv partenerii care susțin nemijlocit a doua cea mai longevivă etapă de raliu din România

Cap de listă nu putea fi altcineva decât Simone Tempestini, care își dorește a patra victorie la el acasă cu modelul Porsche 997 RGT. Lista de înscrieri conține însă și o surpriză, astfel că fabulosul pilot nu va fi singurul care va pilota o mașină de specificație RGT, ci și Jerome France, acesta din urmă aducând în premieră pentru Campionatul Național de Raliuri Winner Rally, un Alpine A110 RGT.

După cum era și firesc, modelele etalon în campionatele naționale, cele de specificație Rally2, sunt într-un număr foarte mare și la Raliul Clujului Star Lubricants powered by PMA, unde nu mai puțin de 15 astfel de modele se vor alinia la start. Aici însă este complicat să numim o referință, întrucât la start îi vom avea atât pe Andrei Gîrtofan cu Škoda Fabia RS Rally2, cât și pe Norbert Maior cu Citroën-ul C3 Rally2 respectiv pe Sebastian Barbu cu Hyundai i20 N Rally2, cei trei urmând să se dueleze atât între ei cât și împotriva celorlalți doi ante-menționați. Bineînțeles, nu-i putem omite din bătălia de la vârf nici pe Bogdan Marișca, Martin Surilov, Bogdan Cuzma sau Matteo Bernini, lista piloților ce vor aduce modele Rally2 la start fiind completată de Adi Teslovan, Mihai Manole, seniorul Jean Tatu, Anton Titov, Călin Bucur, Andrei Gheorghiu, Bogdan Gheorghiu și nu în ultimul rând, localnicul Ioan Mihuț.

După un început de sezon cu absențe în cadrul categoriei RO 3, etapa clujeană aduce la start trei echipaje, cu Claudiu Erhan continuând cu Mitsubishi Lancer Evo IX, juniorul Jean Tatu testând Fordul Fiesta Rally3 Evo, respectiv Remus Cotuț revenind la start cu un model identic cu cel al lui Jean, urmând a fi secondat pentru a doua oară în carieră de legendarul Giovanni Bernacchini.

De vânzare apartament în Turda De vânzare apartament în Turda De vânzare apartament în Turda

Se anunță un duel interesant și spectaculos și la categoria mașinilor cu tracțiune față, acolo vor fi prezente nu mai puțin de 8 modele de specificație Rally4, precum și un model R3. La volanul unor modele identice Peugeot 208 Rally4, Refik Bozkurt, Sebastian Scîrlet, Reis Suliman și Sorin Lungu se vor întrece pentru cel mai bun timp, în vreme ce Dănuț Budai cu al său ‚bătrânel” Citroën DS3 R3T Max va face orice pentru a ține pasul cu modelele de ultimă generație ale rivalilor. Surprize pot apărea însă, căci pe lista de înscrieri regăsim și nume noi precum Aydin Clingir sau Can Alakoc, dar și nume cunoscute, respectiv Șerban Badea și Ekaterina Stratieva.

Lista mașinilor cu tracțiune pe puntea față nu se oprește însă aici, întrucât singurii combatanți ai 208 R2 Cup, Alexandra Teslovan și Dan Călugăru vor face, fiecare, prezența cu modele Peugeot 208 R2, în timp ce Samuil Mircea, Sabina Ghiormescu, Andrei Bîrsan, Bogdan Minea și Ciprian Lupu vor lua startul cu alte modele franceze, Renault Clio de specificație Rally5 – primii trei urmând să puncteze și în cadrul cupei monomarcă Clio Rally5 Challenge. Și pentru că tot am deschis paranteza cupelor dedicate unui singur model de mașină sau unei singure mărci, trebuie punctat faptul că ediția 46 a Raliului Clujului Star Lubricants powered by PMA aduce la start 9 echipaje în cadrul Swift Cup, respectiv alte 5 la Cupa Dacia. Printre favoriții celei dintâi cupe se numără localnicul Dragoș Tuluc, bănățeanul Emanuel Resiga dar mai ales proaspăt-revenitul Dănuț Militon, în vreme ce Niculae Șorodoc sau Eduard Crintoiu vor încerca să se interpună în înfruntarea pentru podium. De cealaltă parte, Rareș Drancă și Tamás Deák vor fi principalii actori ai celei mai longevive cupe monomarcă din țară: Dacia.

Raliul Clujului Star Lubricants powered by PMA din acest an numără nu mai puțin de  7 naționalități, pe lângă cea română. Bulgaria, Ungaria, Turcia, Italia, Slovacia, Cehia și Lituania vor avea fiecare reprezentanți la startul etapelor din Munții Apuseni.


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Urmărește-ne pe:

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876

ubitech

awe infra

viamso

Precedentul articol

Bărbat în stare gravă, după impactul între două motociclete! (UPDATE)

Următorul articol

Ce înseamnă codurile de culoare ale acelor de seringă și de ce contează?

Comunicat

Comunicat

Materialele marcate cu Comunicat nu aparțin redacției și redau, integral și fără modificări, informațiile transmise de autor(i), de regulă instituții publice, organizații publice sau alți comunicatori. Email: redactia@turdanews.net

Articole din aceeași categorie

Sport

Lotul de judo al Jandarmeriei Române este condus de un clujean!

11 iulie 2025 10:40
910
Sport

Handbal: Potaissa Turda luptă pe 4 fronturi în sezonul viitor! În cupele europene, alături de echipe de calibru! (VIDEO)

10 iulie 2025 20:30
1.2k
Sport

Fotbal: Uniți Sub Tricolor Cornești începe pregătirile pentru noul sezon, săptămâna aceasta

10 iulie 2025 18:30
952
Sport

Sportivele Oltean Alessia Roberta și Socaci Alessia Diana, de la Leii Câmpia Turzii, convocate la naționala de rugby 7 U18 Feminin a României

9 iulie 2025 21:30
1.2k
Următorul articol
Poză de Tara Winstead pe Pexels.com

Ce înseamnă codurile de culoare ale acelor de seringă și de ce contează?

Lasă un răspunsAnulează răspunsul

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Stai conectat

  • 9.5k Abonați
  • 1.2k Urmăritori
  • 17.4k Abonați
  • 61.6k Fani
  • 4.8k Urmăritori
transilvania impact
bazin inot turda
ca aries turda

Ultimele știri:

Una din cele mai frumoase plante ornamentale a înflorit în grădinile turdenilor!

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 11:40
0
909

Alertă pentru cetățeni! Fii pe fază: ce zone din Cluj-Napoca și Luna de Sus au rămas fără apă?

de Andrada ANDREICA
11 iulie 2025 11:20
0
917

Scandal la poalele naturii: Manele în inima unui paradis protejat, Cheile Turenilor! (VIDEO)

de Andrada ANDREICA
11 iulie 2025 11:00
0
1.2k

Lotul de judo al Jandarmeriei Române este condus de un clujean!

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 10:40
0
910

Bucurie imensă pentru șoferi după deschiderea drumului expres de la Tureni!

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 10:20
0
1k

Campus academic pe 10 hectare în Feleacu

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 10:00
0
952

Sala de sport a Școlii Gheorghe Barițiu va purta numele regretatului, Relu Oroian!

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 09:30
0
1.2k

Liceul Pavel Dan din Câmpia Turzii a obținut un certificat important ca „Școală de încredere”

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 09:00
0
924

Proiectul unui supermarket la Tritenii de Jos a fost respins!

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 08:30
0
1.4k

Cursuri gratuite pentru fermieri la Frata

de Daciana DERDA
11 iulie 2025 08:00
0
913

Jurnaliștii TurdaNews

  • Avatar photo
    Alexandra MOCEANAbsolventă a Facultății de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării (Publicitate), din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca (2020). A fost în echipa TurdaNews din vara anului 2020, până la 31.12.2023. A revenit din 14.06.2025.
  • Avatar photo
    Andrada ANDREICAJurnalist la TurdaNews, în echipă din iunie 2025. Contact: andradamariaandreica7@gmail.com. WhatsApp (mesaj text): 0754.951. 989.
  • Avatar photo
    Daciana DERDAJurnalist cu experiență, la TurdaNews de la înființarea publicației, din anul 2008. A lucrat în radio, presă scrisă și online. Contact: 0742.692.739. Mesaj whatsapp! Email: dacilid@yahoo.com
  • Avatar photo
    Eugen POPReporter sportiv pe zona Câmpia Turzii, însă abordează și alte subiecte de actualitate. Este în echipa TurdaNews din aprilie 2012. Contact: 0740.125.368. Email: eugenpop71@yahoo.com
  • Avatar photo
    Lili ONIȘA lucrat în radio și televiziune (a prezentat știrile la fosta SICA TV Turda). Este poetă și realizatoare ”Seri de Suflet”. În echipa TurdaNews din octombrie 2024. Contact: 0753.391.040 (mesaj WhatsApp). Email: lilirezniciuc@yahoo.com.
  • Avatar photo
    Gelu FLOREAJurnalist din anul 1996. Premiat în mai mulți ani cu titlul de ”cel mai bun jurnalist local”. În 2008 a înființat societatea Geflo Media SRL (asociat unic), care deține mai multe siteuri de știri, printre care și TurdaNews. Contact: 0744.694.876. Email: gelu.florea@turdanews.net
TurdaNews

© 2025 TurdaNews - Site de știri din zona Turda-Câmpia Turzii editat de Geflo Media SRL.

Navighează pe site

  • About
  • Advertise
  • Privacy & Policy
  • Contact

Urmărește-ne

Bine ai revenit!

Conectați-vă cu Facebook
SAU

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Înregistrează-te cu Facebook
SAU

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
  • Loghează-te
  • Înscrieți-vă

© 2025 TurdaNews - Site de știri din zona Turda-Câmpia Turzii editat de Geflo Media SRL.

Setări de confidențialitate și pentru cookie-uri