marian morar

Handbal, Liga Zimbrilor: Turda Arena – inaugurată într-o atmosferă senzațională și cu un meci superb (VIDEO)

zamblau eugen

Noua sală polivalentă de la Turda, „Turda Arena”, a fost inaugurată cu un meci superb între Potaissa Turda și Dinamo București.

O sală arhiplină a creat o atmosferă demnă de un meci de nivel european.

Denis Vereș, jucător crescut la centrul de copii și juniori de la Turda, a fost cel care a marcat primul gol în noua sală a „magnificilor”.

Împinși din spate de un public superb, turdenii s-au ridicat la înălțimea partidei și s-au distanțat la trei goluri (6-3). Popescu a fost impecabil în poartă și distanța a crescut în favoarea Turzii, 16-11.

Doi jucători au fost eliminați în prima repriză, Kbilashvili (Potaissa) și Kuduz (Dinamo), părăsind terenul după ce au văzut direct cartonașul roșu.

„Câinii” și-au arătat colții pe final de repriză, când au reușit să reducă din diferență, Potaissa având un gol avans la pauză.

Marele câștigător la meciului a fost publicul turdean

Spectacolul din tribună a continuat și pe parchet, iar cele două echipe au oferit un spectacol pe măsura Turda Arena.

Dinamo a reușit să egaleze, iar echilibrul dintre cele două echipe a continuat.

Finalul a fost unul extrem de încins, cu Dinamo trecând în avantaj (33-34). Turda a marcat următoarele două ale partidei (35-34). Dinamo a reușit egalarea, iar cu un minut înainte de final, Potaissa avea atacul.

Turdenii nu au reușit să marcheze, dând șansa celor de la Dinamo să înscrie pe final. Șelaru a avut o intervenție excelentă și Potaissa Turda – Dinamo București s-a încheiat 35-35.

A fost un meci în care publicul turdean a fost cel care a câștigat o sală, iar jucătorii speră că vor avea parte de o asemenea atmosferă superbă și peste două săptămâni, când e programat meciul cu CSM Sighișoara.

După acest egal, Potaissa Turda este aproape sigură de locul 4, loc care, în mod normal, va duce și la o participare în cupele europene.

POTAISSA TURDA – DINAMO BUCUREȘTI 35-35 (17-16)

Potaissa Turda: Thalmaier (7), T.Pințoiu (6), Ghiță (6), Vereș (5), Hanțaru (5), Vojvodic (3), Talas (2), Lazăr (1).