Compania cu capital de stat Domeniul Public Turda SA și-a cerut insolvența, la Tribunalul Specializat Cluj, în 30 septembrie 2025. Asta după ce consilierii locali și-au dat avizul privind această măsură.
În 2024, cu 97 angajaţi (număr mediu) firma de asfaltări (construcţii drumuri) a Primăriei Turda a înregistrat pierderi de 1.503.908 lei, la o cifră de afaeceri de 13.905.870 lei, datorii de 9.912.948 lei şi active circulante de 5.430.929 lei din care stocuri de 4.342.179 lei.
Discuțiile din Consiliul Local Turda, pe tema insolvenței, au fost destul de aprinse, principalii contestatari fiind consilierii locali de la USR și de la PMP. Directorul companiei, Nicoleta Popescu, a spus că situația problematică era mai veche, dinaintea venirii sale la conducerea companiei și că măsura insolvenței era obligatoriu de luat, conform legislației în vigoare, fiind și o formă de protecție a societății.
”Societatea este obligată să își ceară deschiderea procedurii de insolvență, deoarece toate debitele înregistrează peste 30 de zile de la scadență. Mai mult decât atât, datoriile acumulate de societate datează începând cu anul 2022, când societatea a avut o pierdere de aproximativ trei milioane și jumătate de lei, pierdere care se reflectă în datorii către diversele categorii de creditori, mai puțin amortizarea.
Profitul din anul 2023, care a fost de aproximativ 100 de mii de lei, din acest profit nu se pot achita datorii acumulate de trei milioane și jumătate de lei, aferente pierderii din anul 2022.
În 2024, societatea din nou înregistrează pierdere, la fel și pe primele opt luni ale anului 2025, pierdere care se datorează în mod exclusiv unei… Societatea în anul 2023, in luna mai, cere ca, cheltuielile indirecte ale societății să fie cotate la o medie de 6,67%. Ori, în realitate, și din anii anteriori și din ce au urmat, cheltuielile s-au cotat la un procent de 19%. Pierderea se datorează în mod exclusiv cheltuielilor indirecte, care practic sunt cheltuieli de funcționare a societății.
Acum, cu modificarea de tarife, am venit să facem o corecție. Am cerut doar să se includă cheltuielile indirecte în procent de 19% și ca, o parte din materialele care sunt incluse în tarife, datorită creșterii prețurilor de la furnizor să crească, deci procentele sunt mici. Ați primit și memoriu justificativ! Tarifele sunt aici, cu toate explicațiile.
Mai mult decât atât, este obligație legală ca societatea să ceară deschiderea procedurii de insolvență și o protecție a ei, cât și a creditorilor, prin promovarea unui plan de reorganizare. Printre documentele obligatorii, că dumneavoastră nu vreți să faceți descărcarea de gestiune a administratorilor și a directorilor, administratorul judiciar care va fi numit de către instanță în termen de 40 de zile, va face raportul cauzelor ajungerii în stare de insolvență, cu menționarea eventualelor persoane care au contribuit la apariția stării de insolvență.
Printre documentele obligatorii, să zic că nu vreți să aprobați situațiile financiare sunt situațiile financiare la decembrie 2024, balanța de verificare la august 2025, însoțit de raportul pe care l-am făcut. Deci documente obligatorii. Mai mult decât atât, neintroducerea sau introducerea cu întârziere a cererii de deschidere a procedurii de insolvență se sancționează penal cu amendă sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.”, a explicat Nicoleta Popescu.
Subiectul Domeniul Public Turda a fost politizat, ulterior
Ulterior, tema privind insolvența societății Domeniul Public Turda SA a fost politizată în spațiul public. Cei de la USR Turda au acuzat că intrarea în insolvență a companiei s-ar fi datorat administrației locale.
”Culmea tupeului la Turda! După ce a băgat Domeniul Public în insolvență, primarul Matei – sprijinit de PNL + AUR – vrea să-i scoată basma curată pe administratorii vinovați.
📌 Câteva fapte clare:
Primăria are datorii de 1,54 mil. lei către DP (facturi neachitate).
Există lucrări de 4,15 mil. lei nefacturate și neîncasate.
În total, aproape 6 mil. lei care ar fi putut salva societatea!
De ce nu a achitat primarul aceste sume? De ce directoarea nu a facturat lucrările? Oare asistăm la o insolvență planificată, cu miza terenurilor Domeniului Public? USR a votat împotrivă. PNL + AUR au votat pentru. Turdenii plătesc nota!”, a acuzat USR Turda.
În replică, viceprimarul Adrian Nap (AUR) l-a criticat pe liderul USR Turda, deputatul Ciprian Rigman, pentru că ar fi apelat la ”atacuri josnice” pe subiectul insolvenței de la Domeniul Public Turda SA
”Domnule deputat Ciprian Rigman,
Am rămas neplăcut surprins când am văzut atacurile dvs josnice la adresa mea, pe subiectul insolvenței de la Domeniul Public Turda SA. Sincer, nu mă așteptam. Am crezut că v-ați maturizat și că ați învățat că politica se poate face și altfel, nu doar denigrându-i pe cei care nu vă convin! Pentru că e vorba de denigrare, domnule Rigman, atunci când spui niște MINCIUNI la adresa unui politician, a mea personal, știind că ADEVĂRUL este cu totul altul.
Nu am avut și nu am nicio treabă cu Domeniul Public Turda SA. Și o știți foarte bine și dvs! Din păcate, ați ales calea jignirii, sponsorizată pe rețelele sociale din banii românilor (cel mai probabil), pentru că dvs, la Parlament, nu aveți nicio restricție de genul celor impuse poporului, prin intermediul măsurilor de austeritate pe care le-ați votat. Sincer, mi-e rușine de rușinea pe care ar trebui să o aveți dvs, în urma acestui gest care poate vă satisface orgoliul personal, pe moment, dar care arată adevăratul dvs caracter.
Într-un fel, vă înțeleg: a trecut aproape un an și nu ați făcut nimic pentru Turda sau pentru turdeni. Dar v-ați încasat zecile de mii de euro fără nicio problemă, v-ați cumpărat o nouă mașină (Volvo) și nu aveți nicio problemă cu măsurile de austeritate impuse românilor. Așa că v-ați gândit că doar denigrarea altora vă mai poate ajuta să reparați absența faptelor în beneficiul turdenilor. E modul în care reacționează cei slabi, cei care se ascund în spatele unor denumiri seci, cum sunt USR Turda, consilierii turdeni ai USR sau chiar vreun nume sacrificat pentru a vă satisface orgoliul nemăsurat de care dați dovată.
Cum am spus, nu sunt implicat cu nimic în subiectul insolvenței de la Domeniul Public Turda SA. Dar îmi doresc să contribui la salvarea societății. Din acest motiv am acordat votul în Consiliul Local, pentru că am considerat că dincolo de politică, trebuie să fim atenți la ceea ce facem, concret, pentru a rezolva unele probleme.
Insolvența nu este un capăt de țară, ci o măsură economică de siguranță, care poate permite redresarea societății. Avem exemplul vecinilor de la Câmpia Turzii, care au făcut același lucru cu Domeniul Public Câmpia Turzii SA. Și, spre deosebire de dvs, colegii de la USR Câmpia Turzii nu au avut acest comportament rușinos pe care-l aveți dvs. Colegii dvs de la USR Turda nu au acordat acest vot! Ei vor să distrugă Domeniul Public Turda SA, ca să poată avea un subiect politic, fără să se implice în vreun fel în redresarea problemei. Este un comportament care denotă infantilism politic.
Eu îmi asum fără probleme ceea ce fac. Pentru că nu procedez ca dvs, ascunzându-mă în spatele siglei de partid sau a consilierilor locali și lovind, parșiv, în cei care consider că-mi stau în cale. Competiția politică nu se rezumă la denigrarea celorlalți, în speranța că veți rămâne singurul imaculat. De fapt, v-ați umplut de noroi cu acest comportament, care vine tocmai din partea unui om care se pretinde intelectual, profesor… Cred că faceți de rușine intelectualii și profesorii cu acest comportament!
Cum v-am mai transmis și altă dată: vă aștept cu brațele deschise să lucrăm împreună pentru Turda și pentru turdeni! Ăsta este scopul meu! Și sper că, în cele din urmă, vă prinde rușinea pentru modul în care vă manifestați, politic, și veți pune turdenii înaintea intereselor dvs personale, a orgoliilor politice și a manifestărilor politice care nu vă fac cinste.
Vă urez succes în activitatea de parlamentar și aștept momentul în care ne veți transmite ce ați făcut dvs pentru Turda și pentru turdeni, în afara faptului că v-ați luat o nouă mașină sau că ați fost în concedii peste hotare, din zecile de mii de euro pe care i-ați încasat de la Parlament, din banii românilor. Și încă o dată: să vă fie rușine, domnule Rigman!”, a fost mesajul lui Adrian Nap.





















Parerea mea e ca alte firme au venit de mult. Turda a avut multe lucrari de asfaltsre, care daca era un management bun si la primarie si la DPT, puteau fi executate de DPT. Dar primarul a ales ca aceste lucrari sa nu fie date in executie la DPT, si sa dea aceste lucrari prin licitatii unor firme de asfaltari ca Viarom, Acsa, Awe Infra. Credeti ca e o coincidenta ca din anul primului mandat a lui Matei la primarie, isi deschide sucursala in Turda, Viarom? Si apoi, coincidenta nr2. Castiga multe asfaltari la Turda.
Pe proiectele europene, nu poți “da” cui vrei lucrările! Trebuie efectuate proceduri specifice pentru atribuire, respectiv licitații.
USR Turda Are dreptate au fost cheltuiti bani publici si conducerea Societati nu a facut rezultate economice durabile aratand o grava incompetenta manageriala si ei vor sa scape administratori basma curata? Pe langa asta bugetul local va trebui sa acopere pierderile si investitile orasului vor avea de suferit dupa tot noi cetateni vom avea de suferit cu taxe mai mari de la alte firme private care vor prelua aceste servicii in lipsa unei societati proprii a primariei.
Câteva precizări poate sunt necesare:
1. Incompetența managerială nu este stabilită printr-o decizie politică. În urma insolvenței, specialiști în insolvență vor face un dosar de insolvență, în urmă căruia vor stabili motivele pentru care s-a ajuns în această situație, iar ei pot indica inclusiv ”vina” celor responsabili.
2. Bugetul local nu acoperă nicio pierdere,. Este vorba despre o societate comercială, care funcționează pe principii comerciale.
3. SC Domeniul Public Turda SA activează în continuare, fără nicio problemă, chiar dacă este procedură de insolvență (deci, nu vin alte firme).