• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
marți, 21.07.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Articole Actualitate

Climatologii anunță o vară 2026 de coșmar, între secetă extremă și inundații apocaliptice

Daciana DERDA de Daciana DERDA
15.06.2026 7:30
în Actualitate
Timp de citire: 2 minute
0
maxi prest rce

Planeta se confruntă cu un scenariu climatic extrem. Administrația Națională Oceanică și Atmosferică (NOAA) din Statele Unite a confirmat oficial: temutul fenomen El Niño a început deja să se manifeste violent.

Experții avertizează că suntem în pragul unui episod de o intensitate fără precedent din 1950 și până în prezent, capabil să dea peste cap întreaga climă globală. România simte deja primele efecte ale acestei anomalii.

El Niño este un fenomen climatologic natural, dar devastator, caracterizat prin încălzirea anormală a apelor de la suprafața Oceanului Pacific. Această masă uriașă de căldură perturbă radical circulația aerului, modificând regimul vânturilor, al presiunii atmosferice și al precipitațiilor la scară planetară.

Omenirea nu va avea unde să se ascundă. Alimentat de apele oceanice fierbinți, El Niño amenință să nu lase nicio regiune de pe glob neafectată. Climatologii estimează un risc uriaș, de 63%, ca acest fenomen să devină unul „foarte puternic” între lunile noiembrie și ianuarie, atingând proporții istorice.

„Probabilitățile înclină puternic în favoarea unui episod moderat-puternic sau probabil puternic cu potențial de a deveni unul fără precedent, în acest stadiu”, a avertizat Carlo Buontempo, directorul observatorului climatic european Copernicus.

Creșteri alarmante de temperatură care vor continua și în lunile următoare, determinându-i pe cercetători să se teamă că anul viitor va doborî absolut toate recordurile de caniculă înregistrate vreodată în istorie.

Efectele acestui colos climatic au lovit deja România încă de la începutul lunii iunie

Țara noastră se confruntă cu un contrast izbitor: deși suntem în plină vară, nu canicula de 40 de grade este problema principală, ci instabilitatea atmosferică extremă.

Meteorologii anunță o vară 2026 dominată de fenomene violente și schimbări bruște de temperatură de la o zi la alta

Inundații și grindină: Lunile iunie, iulie și august vor fi marcate de episoade repetate de ploi torențiale, vijelii și furtuni electrice severe în aproape toate regiunile țării.

„Roller Coaster” termic: Vom trece rapid de la zile neobișnuit de răcoroase (cu maxime de doar 20-25°C) la perioade calde (29-31°C), într-un interval de doar câteva zile.

Zonele cele mai afectate: Vestul țării va experimenta un vârf de căldură la mijlocul lunii iunie, cu maxime ce vor atinge 33-34°C, urmat de o scădere a temperaturilor și o intensificare a vijeliilor.

Deși lunile iunie și iulie ne vor feri parțial de valorile extreme de 37-40 de grade din anii trecuți, prețul plătit va fi unul scump: alerte cod galben și portocaliu de inundații și grindină în fiecare lună a acestei veri.

Schimbările climatice nu mai sunt o simplă prognoză pentru viitor, ci o realitate dură a prezentului. Vara anului 2026 se anunță a fi una a extremelor, în care vigilența va fi cuvântul de ordine.


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: climatologiicosmarEl Niñoinundațiiplanetasecetă extremăvara 2026

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

Competiție cu fotbal, tenis și mici la Turda! Ce eveniment a organizat AUR Turda la baza sportivă din Băi

Următorul articol

Un bărbat a fost pus la pământ de o mașină, sub ochii îngroziți ai martorilor (UPDATE)

Daciana DERDA

Daciana DERDA

Jurnalist cu experiență, la TurdaNews de la înființarea publicației, din anul 2008. A lucrat în radio, presă scrisă și online. Contact: 0742.692.739. Mesaj whatsapp! Email: dacilid@yahoo.com

Articole asemănătoare

Actualitate

Incredibil ce a pățit un jurnalist turdean cu o comandă de pe internet!

21.07.2026 14:00
Actualitate

Pumn năucitor la ora 8 dimineața în stația de autobuz!

21.07.2026 12:30
Actualitate

Parteneriat pentru bine: Florian Șimonca, Rocsana Contraș și Daniel Sârb, uniți de o viziune comună pentru sprijinirea comunității turdene

21.07.2026 12:00
Următorul articol
Foto: INFO TRAFIC jud. CLUJ

Un bărbat a fost pus la pământ de o mașină, sub ochii îngroziți ai martorilor (UPDATE)

Un grajd a fost mistuit de flăcări, dar proprietarul a reușit o salvare eroică în ultima secundă

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

Incredibil ce a pățit un jurnalist turdean cu o comandă de pe internet!

21.07.2026 14:00

Două lumi complet diferite, o singură destinație: Cum să combini magia Salinei Turda cu relaxarea de la Ștrandul Durgău

21.07.2026 13:30
FOTO/Primăria Comunei Viișoara.

Tradiție de sute de ani, reînviată la Viișoara: Târgul de Sfântul Ilie a adus la un loc gustul autentic românesc și farmecul de altădată

21.07.2026 13:00

Pumn năucitor la ora 8 dimineața în stația de autobuz!

21.07.2026 12:30

Parteneriat pentru bine: Florian Șimonca, Rocsana Contraș și Daniel Sârb, uniți de o viziune comună pentru sprijinirea comunității turdene

21.07.2026 12:00

PSD Câmpia Turzii propune un „model european” în disputa privind zgomotul aeronavelor militare: Fără taxe zero, dar cu compensații și izolare fonică

21.07.2026 11:30

Rezultate remarcabile la Definitivat 2026 în Cluj: Rată de promovare de 78% și note maxime pentru viitoarele cadre didactice

21.07.2026 11:10
Foto: pexels.com

Salina Turda se extinde: cinci lifturi panoramice, un râu de sare și o suprafață triplată

21.07.2026 10:50

Ce ne deranjează mai tare? Avioanele, motocicletele turate, mașinile sau tinerii adunați la colț de stradă?

21.07.2026 10:30
Foto/ Mitropolia Clujului.

Sărbătoare de suflet în Munții Apuseni: Sfințire de clopote noi și slujbă arhierească la Mănăstirea Băișoara, de hramul Sfântului Proroc Ilie

21.07.2026 10:00

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.