Evenimentul rutier s-a produs ieri după-masă la km. 14+500 în localitatea Luna. O autoutilitară marca Volvo înmatriculată în judeţul Alba, care circula din direcţia Câmpia Turzii spre Luduş, nu a respectat distanţa regulamentară faţă de autoturismul de pe aceeaşi bandă şi s-a izbit violent de acesta. Din impact au rezultat doua victime.
"Nu a păstrat o distanţă de siguranţă faţă de autoturismul Volkswagen Golf care circula în faţa sa, înmatriculat în judeţul Cluj a cărui conducător a vrut să vireze stânga spre o stradă laterală. Acesta s-a oprit pentru a efectua manevra, moment în care a fost izbit în plin de şoferul autoutilitarei. În urma impactului autoturismul a fost proiectat la câţiva metri mai în faţă, din accidentul respectiv rezultând rănirea uşoară a şoferului şi a pasagerului din dreapta, ambii din maşina Volkswagen" explică şeful poliţiei rutiere din Câmpia Turzii, subinspector Sebastian Rus.
Victimele au fost transportate la spitalul din Câmpia Turzii pentru investigaţii medicale. Şoferul vinovat de producerea accidentului are dosar penal pentru vătămare corporală.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























