marian morar
adrian nap

Prelungiri în afara regulamentului la Câmpia Turzii

zamblau eugen

Competițiile fotbalistice la nivelul județului Cluj continuă să „producă” situații inedite.

Ieri au fost programate trei partide din Cupa României, faza județeană, printre care și meciul dintre CSM Câmpia Turzii și Atletic Olimpia Gherla.

După 90 de minute, scorul între cele două echipe era egal, 2-2, astfel încât s-au jucat două reprize de prelungiri.

Nimic special până acum, doar că în data de 24 august 2017, Comitetul Executiv al AJF Cluj a hotărât ca în partidele de Cupa României, organizate de AJF, să nu se mai dispute cele două reprize de prelungiri.

În cele două reprize de prelungiri, Câmpia Turzii a marcat de două reușind să se califice în faza următoare.

„La jocurile din „Cupa Romaniei” ce urmeaza sa se dispute in continuare, nu se vor mai juca cele 2 reprize de prelungiri, ci se vor executa direct loviturile de departajare.” – punctul 4 al hotărârilor din C.E. AJF Cluj.

Brigada de arbitrii a fost formată din Sorin Vădana, ajutat la ce două tușe de Ionuț Câmpeanu și Dragoș Popa.

Culmea, observatorul AJF la această partidă a fost Mircea Ciglenean, președintele Comisiei Județene a Arbitrilor și membru în Comitetul Executiv al AJF Cluj.

Rămâne de văzut ce hotărâre se va lua după partida de la Câmpia Turzii, nu a fost respectat regulamentul.

Nu este prima dată când apar situații neregulamentare, TurdaNews prezentând în această săptămână și un caz în care un fotbalist a evoluat pentru trei echipe într-un sezon, lucru neregulamentar, însă AJF Cluj, până acum, nu a luat nicio măsură.