• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
duminică, 21.06.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Sonaca Romania angajeaza Sonaca Romania angajeaza Sonaca Romania angajeaza
Home Articole Actualitate

Război total pe transport în Alba Iulia! După ce a lăsat Turda în procese, operatorul STP îl reclamă la DNA pe primarul Pleșa. Edilul anunță „soluția Turda”: companie proprie de transport

Război total pe transportul public în Alba Iulia: Primarul Gabriel Pleșa, reclamat la DNA de STP în plină grevă a șoferilor. Scenariul de la Turda se repetă la indigo

Gelu FLOREA de Gelu FLOREA
21.06.2026 11:30
în Actualitate
Timp de citire: 4 minute
0
Foto: STP Alba Iulia

Foto: STP Alba Iulia

maxi prest rce

Transportul public din municipiul Alba Iulia a devenit scena unui conflict de proporții, după ce Societatea de Transport Public (STP) Alba Iulia (societate cu capital privat) a depus o plângere penală la Direcția Națională Anticorupție (DNA) pe numele primarului Gabriel Pleșa. Mutarea vine în cea de-a patra zi de grevă a șoferilor, care reclamă neplata salariilor, declanșând o criză majoră în oraș.

Situația amintește izbitor de precedentul de la Turda, municipiu în care STP a operat în trecut și unde relația cu administrația locală s-a blocat într-o cascadă de procese în instanță, presiuni financiare și întreruperi de servicii, culminând cu decizia istorică a Turzii de a elimina operatorul privat și de a-și înființa propria companie municipală.

Primarul Gabriel Pleșa: „O sesizare nu e o dovadă. Conducerea STP și AIDA-TL poartă vina”

Edilul din Alba Iulia a reacționat printr-un mesaj public tăios, catalogând plângerea penală drept o tentativă clară de șantaj emoțional și presiune publică, având în vedere momentul ales de conducerea companiei.

„Azi-dimineață (n.r. ieri) am fost notificați oficial că STP a depus o plângere penală la DNA pe numele meu. O spun de la bun început, fără să mă ascund: respect dreptul oricui de a se adresa justiției (…). Dar nu pot să nu observ momentul ales: a patra zi de grevă, salarii neplătite, presiune publică maximă — și brusc, compania aflată în centrul tuturor acuzațiilor de management prost devine, peste noapte, acuzator”, a declarat Gabriel Pleșa.

Acesta s-a arătat convins că o verificare independentă a DNA va demonstra corectitudinea actelor sale și va scoate la iveală adevărații vinovați: conducerea STP și asociația metropolitană AIDA-TL, care aveau obligația legală să monitorizeze implementarea contractului.

Paradoxul financiar: Primăria a plătit milioane, șoferii nu au salarii

În spatele grevei care a lăsat mii de albaiulieni în stații se ascunde o dispută financiară aprinsă. Potrivit datelor furnizate de municipalitate, bugetul anual alocat de Consiliul Local pentru transportul public este de 28,25 milioane de lei. Doar în primele șase luni ale anului 2026, Primăria Alba Iulia a achitat deja către STP suma de 12,75 milioane de lei.

Primarul demontează argumentul operatorului care susține că nu are bani de salarii din cauza primăriei: pentru toți cei aproximativ 230 de angajați ai STP (dintre care circa 115 șoferi, parțial alocați pe Alba Iulia), fondul lunar de salarii se ridică la maximum 2 milioane de lei.

„Doar din banii plătiți de Primărie ar fi putut fi acoperite integral aceste salarii, lună de lună, dacă ar fi fost o prioritate pentru conducerea STP. Nu a fost. Așa că, atunci când cineva vă spune că șoferii sunt în grevă din cauza Primăriei, întrebați-vă unde s-au dus, de fapt, banii pe care i-am plătit deja”, punctează Pleșa, adăugând că sumele suplimentare revendicate de STP și nevalidate legal sunt lăsate, corect, la latitudinea instanțelor de judecată.

Factura uriașă suportată de cetățeni: 125 de euro pe an de locuitor

Un alt punct critic semnalat de administrație este costul disproporționat pe care comunitatea îl plătește pentru acest serviciu, din cauza faptului că AIDA-TL ar fi „validat pe bandă rulantă” pretențiile financiare ale STP în loc să le verifice riguros.

În anul 2024, Primăria Alba Iulia a virat către STP aproape 8 milioane de euro (incluzând compensații și gratuități). Raportat la populația oficială a municipiului (64.227 de locuitori), acest lucru înseamnă că fiecare cetățean – de la nou-născuți la vârstnici – plătește indirect aproximativ 125 de euro pe an pentru transportul public, indiferent dacă folosește sau nu autobuzul. Pe o perioadă de 5 ani, efortul bugetar per capita ajunge la peste 3.100 de lei (625 de euro), în condițiile în care transparența utilizării acestor fonduri publice a lipsit cu desăvârșire.

Modelul „Turda”: Alba Iulia își face regie proprie de transport

Pentru a pune capăt șantajului operatorului privat, Alba Iulia urmează exact pașii aplicați cu succes la Turda în urmă cu câțiva ani. Primăria a demarat deja procedurile pentru înființarea unei companii proprii de transport public, în parteneriat cu comuna Ciugud. Noua entitate va beneficia de o flotă modernă proprie și de o infrastructură controlată direct de municipalitate, asigurând monitorizarea fiecărui leu cheltuit.

Miza majoră o reprezintă introducerea noilor autobuze electrice achiziționate prin PNRR. Deși STP și AIDA-TL au încercat să blocheze utilizarea acestora în afara contractului actual, Ministerul Dezvoltării a tranșat oficial disputa în favoarea primăriei. Într-un răspuns scris, ministerul a confirmat că parteneriatul Alba Iulia–Ciugud îndeplinește toate criteriile de eligibilitate, iar interpretarea STP, care dorea limitarea utilizării autobuzelor doar la cele 8 luni rămase din contractul lor, este complet eronată și contravine ghidurilor de finanțare europeană.

„Nu cedez presiunii unei companii care preferă să lupte în instanțe decât să-și plătească șoferii”

În timp ce cetățenii care întârzie la muncă, școli sau spitale își exprimă pe bună dreptate frustrarea, primarul Gabriel Pleșa dă asigurări că nu va capitula în fața cererilor financiare nejustificate ale operatorului privat.

„Vă promit un singur lucru: nu las acest conflict să fie rezolvat pe spatele vostru și nu cedez presiunii unei companii care preferă să lupte în instanțe decât să-și plătească șoferii”, a conchis edilul. Rămâne de văzut cum va evolua ancheta DNA, însă un lucru este cert: „divorțul” dintre Alba Iulia și STP pare ireversibil, rețeta aplicată la Turda dovedindu-se, încă o dată, singura cale de ieșire din zodia monopolului privat asupra serviciilor publice.


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: gabriel plesastp alba
Distribuie50trimitetrimiteSummarize

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

Accident grav: O motocicletă a intrat în coliziune cu un autoturism. Un bărbat a ajuns la spital

Următorul articol

🍉 Gheață, prospețime și gust autentic! S-a aflat secretul: Unde găsești cea mai rece și dulce lebeniță din Turda și Mihai Viteazu (VIDEO)

Gelu FLOREA

Gelu FLOREA

Jurnalist din anul 1996. Premiat în mai mulți ani cu titlul de ”cel mai bun jurnalist local”. În 2008 a înființat societatea Geflo Media SRL (asociat unic), care deține mai multe siteuri de știri, printre care și TurdaNews. Contact: 0744.694.876. Email: gelu.florea@turdanews.net

Articole asemănătoare

Actualitate

Metoda „Loverboy” la Cluj: Și-a ridicat casă din banii tinerei pe care a cerut-o de soție, în timp ce avea altă familie în secret

21.06.2026 17:30
Actualitate

O nouă aventură preistorică pentru cei mici: Atelier creativ cu tematică „Dinozauri” în Parcul Berc din Câmpia Turzii

21.06.2026 15:00
Actualitate

Razie de amploare în Turda la miezul nopții! Sute de persoane legitimate și zeci de șoferi lăsați fără permis sau amendați de Poliție și Jandarmerie

21.06.2026 13:30
Următorul articol

🍉 Gheață, prospețime și gust autentic! S-a aflat secretul: Unde găsești cea mai rece și dulce lebeniță din Turda și Mihai Viteazu (VIDEO)

Schimbarea pornește din Turda: Cum a ajuns o tânără care nu știa să țină un ac să salveze sute de haine de la gunoi

Lasă un răspunsAnulează răspunsul

terran campia turzii

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

PERICOL IMINENT ÎN TURDA: Acoperișul unei clădiri de locuințe sociale de pe strada Panait Cerna se prăbușește bucată cu bucată! Locatarii acuză: „Ne este frică să nu cadă pe copii, Primăria nu ia nicio măsură”

21.06.2026 18:00

Metoda „Loverboy” la Cluj: Și-a ridicat casă din banii tinerei pe care a cerut-o de soție, în timp ce avea altă familie în secret

21.06.2026 17:30

Podium pentru Turda în Pădurea Hoia! Vica Dobrița strălucește la Crosul GlobalLogic 2026

21.06.2026 17:00

Vocea tinerilor din Câmpia Turzii, reprezentată la nivel județean: Adriana Rîșteiu, aleasă în conducerea TSD Cluj

21.06.2026 16:00

O nouă aventură preistorică pentru cei mici: Atelier creativ cu tematică „Dinozauri” în Parcul Berc din Câmpia Turzii

21.06.2026 15:00
Fotografie generată cu ajutorul AI.

Renașterea polului Turda – Câmpia Turzii: Cum a transformat nodul A3/A10 fostul bazin industrial în noul motor economic al județului

21.06.2026 14:30

Emoții mari pentru mii de elevi: Peste 5.200 de absolvenți din Cluj intră de luni în febra Evaluării Naționale!

21.06.2026 14:00

Razie de amploare în Turda la miezul nopții! Sute de persoane legitimate și zeci de șoferi lăsați fără permis sau amendați de Poliție și Jandarmerie

21.06.2026 13:30

Un clujean în „nucleul dur” al PNL: Mircea Abrudean intră în noua echipă de conducere propusă de Ilie Bolojan

21.06.2026 13:00

Schimbarea pornește din Turda: Cum a ajuns o tânără care nu știa să țină un ac să salveze sute de haine de la gunoi

21.06.2026 12:30

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Orar de lucru și informații

Turda, strada Panseluțelor nr. 8
0744 694 876
redactia@turdanews.net

Luni-Vineri: 09.00-20.00
Sâmbătă: 09.00-18.00
Duminică: 10.00-17.00

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

SAU

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

SAU

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.