În urmă cu câteva ore, TurdaNews a publicat un articol preluat de pe site-ul politicasiputere.ro despre organizarea concursurilor pentru posturile de directori în instituțiile de cultură din Turda.
Citește tot aici: Până la urmă, e nevoie de organizarea unor concursuri pentru șefia instituțiilor de cultură? Primăria Turda zice că nu, dar…
Politică și Putere a menționat în articolul său faptul că instituțiile de cultură aflate sub autoritatea Consiliului Local sunt de fapt conduse de oameni numiți de primarul Turzii, fără organizarea unui concurs și fără ca managementul acestor instituții să fie transparent, cu indicatori de performanță și ținte asumate, motiv pentru care a sesizat Ministerul Culturii.
Scopul sesizării a fost pentru a se clarifica dacă situația de la Turda, aceea a numirii unor șefi interimari la conducerea instituțiilor de cultură din oraș, poate dura la nesfârșit. În acest sens, Ministerul Culturii a confirmat în cursul zilei de astăzi că interimatul în conducerea instituțiilor de cultură nu poate depăști 120 de zile.
În cazul Bibliotecii Municipale „Teodor Murășanu” din Turda și a Muzeului de Istorie, perioada de 120 de zile este depășită de ceva timp.
De asemenea, această situație a fost sesizată și de consilierul local USR Turda, Gabriela Blăniță, care la ultima ședință de Consiliu Local a atras atenția că se impune organizarea de concursuri pentru șefia instituțiilor locale de cultură.
A încălcat Primăria Turda legea? Ce spune OUG 189/2008?
„Consecinţa gravă la nivelul instituţiilor de cultură este blocarea activităţii, determinată fie de prelungirea, în mod nefiresc, a conducerii interimare, fie de anularea concursurilor organizate de autoritate pentru selectarea unui nou manager, la un moment ulterior, prin sentinţa instanţei de judecată, care obligă la repunerea în situaţia anterioară procesului.
Mai mult decât atât, neclarificarea naturii juridice a contractului de management creează premisa ultraactivării unor reglementări abrogate prin menţinerea neschimbată a raportului contractual, contrar prevederilor exprese existente.
Pe de altă parte, inexistenţa unor sancţiuni pentru fapte precum prelungirea conducerii interimare mult peste perioada necesară îndeplinirii procedurilor de selecţie a noului manager împiedică desfăşurarea normală a activităţii multor instituţii de cultură, care se regăsesc astfel în imposibilitatea de a realiza scopul şi obiectivele pentru care au fost înfiinţate”, se arată în preambulul actului normativ adoptat acum 15 ani.
Astfel, prin deducție logică, având în vedere actul normativ prezentat, Primăria Turda prin primar și autoritățile executive ingoră complet prevederile acestuia. De aceea, Politică și Putere a cerut Ministerului Culturii să verifice și dacă autoritățile locale din Turda au încălcat cu adevărat prevederile OUG 189/2008 și dacă da, să aplice sancțiunile contravenționale din actul normativ. În acest caz, Ministerul Culturii a precizat că va solicita Municipiului Turda precizări privitoare la situația creată precum și înscrisuri care să clarifice situația.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























