George Ivănescu, devenit celebru sub porecla „Jaguarul”, revine la „Insula Iubirii” în sezonul aniversar care debutează pe 4 septembrie 2026. Puțini dintre telespectatorii care îi cunosc replicile virale știu însă că acesta și-a petrecut o parte din copilărie la Turda, unde a urmat școala până în clasa a II-a.
„Jaguarul” este pregătit să facă din nou spectacol în Thailanda. George Ivănescu se numără printre cele zece ispite masculine selectate pentru sezonul 10 al emisiunii „Insula Iubirii”, difuzată de Antena 1.
Ajuns la 35 de ani, antreprenorul revine în fața camerelor după ce, în sezonul precedent, a devenit unul dintre cele mai discutate personaje ale show-ului. Stilul său extravagant, siguranța afișată și celebra replică „Ciao, Bambolina!” l-au transformat rapid într-un fenomen pe rețelele de socializare.
George Ivănescu și-a petrecut primii ani la Turda
Legătura „Jaguarului” cu Turda nu este una întâmplătoare. George Ivănescu are un bunic în municipiu și și-a petrecut aici o parte importantă din copilărie.
Acesta a urmat cursurile unei școli din Turda până în clasa a II-a, la fosta Școală Gimnazială „Andrei Șaguna”. Ulterior, a plecat împreună cu familia în Italia, însă a continuat să revină frecvent la Turda în timpul vacanțelor.
Practic, înainte să devină antreprenor și personaj de televiziune cunoscut în întreaga țară, „Jaguarul” a crescut printre turdeni și a păstrat legătura cu orașul.
În august 2025, George Ivănescu a fost surprins pe străzile din Turda, iar mai mulți localnici l-au recunoscut și au profitat de ocazie pentru a se fotografia alături de el.
Cei care îl cunosc din afara televiziunii spun că George este un tip sociabil și că imaginea afișată în cadrul emisiunii reprezintă, cel puțin parțial, un personaj construit pentru spectacol.
„Jaguarul” vrea să-și arate și latura serioasă
În noul sezon, George Ivănescu spune că își dorește ca publicul să descopere mai mult din omul aflat în spatele personajului „Jaguarul”.
Acesta se descrie drept o persoană ambițioasă, capabilă să îmbine distracția cu seriozitatea. Spune că este atras de femeile sigure pe ele, muncitoare și hotărâte și nu exclude posibilitatea unei conexiuni reale în timpul filmărilor.
George a mărturisit că reacțiile primite după prima participare l-au făcut să înțeleagă că publicul a apreciat nu doar personajul spectaculos, ci și sinceritatea sa. Unul dintre momentele care l-au impresionat s-a petrecut în Piața Obor, unde a fost recunoscut și oprit de o femeie în vârstă de 89 de ani.
În sezonul 10, „Jaguarul” promite să arate că în spatele replicilor devenite virale se află și un bărbat cu „capul pe umeri”, care știe ce își dorește de la viață și de la o eventuală parteneră.
Cine sunt ispitele masculine de la Insula Iubirii 2026
Alături de George Ivănescu, în rolul ispitelor masculine vor apărea Vlad Calomfir, Alberto Grecu, Narcis Bujor, Iulian Bogdan, Daniel Chiorean, Eduard Vlădescu, Dima Roșca, Mirel Gheorghe și Cătălin Brînză.
Lista ispitelor feminine este formată din Frankie – Cristina Belu, Andreea Homescu, Sandra Vintilă, Florina Carafă, Daniela Pană, Larisa Spătaru, Rebecca Toma, Oana Rusu, Gabriella Barbu, cunoscută drept „Ispita lui Montoya”, și Andrușca – Andreea Aurică.
Filmările pentru sezonul aniversar s-au desfășurat, la fel ca în anii precedenți, în Thailanda, la Escape Villa și Twin Villa. Debutul noului sezon este programat pentru 4 septembrie 2026, potrivit informațiilor publicate de Libertatea.
Pentru publicul din Turda există însă un motiv suplimentar de a urmări emisiunea: una dintre cele mai cunoscute ispite ale show-ului și-a petrecut primii ani chiar aici. Rămâne de văzut dacă „Jaguarul” va reuși să cucerească din nou telespectatorii și dacă va găsi femeia căreia să-i spună: „Wow, te-am găsit!”.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

























