La sfârșitul acestei săptămâni, România trece la ora de iarnă. Ceasurile se dau înapoi cu o oră, astfel că ora 4:00 devine ora 3:00.
Ziua de duminică, 30 octombrie va avea 25 de ore, și va fi cea mai lungă zi a anului.
Anul acesta trecerea la ora de iarnă se face în noaptea de 29 spre 30 octombrie 2022, atunci când ora 04:00 devine ora 03:00. Românii vor dormi o oră în plus în acel weekend.
În ultimii ani, schimbarea orei a fost un subiect intens dezbătut, iar Uniunea Europeană le-a solicitat statelor membre să decidă dacă vor rămâne definitiv la ora de vară sau la cea de iarnă. Nici România și nici alte state membre nu au luat încă o decizie definitivă privind continuarea obiceiului de a schimba ora de două ori pe an.
Schimbarea orei are loc de două ori pe an, în martie și în octombrie.
Cercetări recente arată că schimbarea orei de două ori pe an are efecte negative, în special asupra sănătății. Gisela Helfer, profesor de psihologie și metabolism al Universității Bradford, spune că în primele zile după schimbarea orei, mulți oameni suferă de iritabilitate, insomnie, oboseală, iar funcția imunitară este redusă.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























