România trece la ora de iarnă în noaptea de sâmbătă 26 octombrie spre duminică 27 octombrie, când ora 4:00 devine ora 3:00.
Ora se schimbă din 1932, acest sistem fiind folosit de alte peste 100 de ţări din întreaga lume.
Ora de iarnă reprezintă de fapt ora legală oficială standard, fiind legată de conceptul de oră astronomică, folosită în mod normal în majoritatea ţărilor sau teritoriilor, în special în emisfera nordică, acoperind calendaristic perioada cuprinsă între lunile octombrie a unui an şi aprilie a anului următor.
Ora de iarnă este numită astfel prin contrast cu ora de vară, al cărei scop este folosirea din plin, cât mai mult timp posibil, a luminii Soarelui, prin mutarea înapoi a orei oficiale cu o oră.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























