m install
nello construct

Fotbal: Remiză între Arieșul Turda și SODA Ocna Mureș (Foto + Video)

floris

Arieșul Turda a terminat la egalitate, scor 1-1, partida amicală disputată contra celor de la SODA Ocna Mureș.

Meciul s-a jucat pe terenul 2, din Ocna Mureș, în imediata apropiere a stadionului „Dragostei”, primul stadion din România care a găzduit o partidă în nocturnă.

Formația turdeană a început mai bine partida și după doar 3 minute, Varodi a reluat cu capul o mingea venită din lateral, însă portarul celor de la SODA a fost la post. Gazdele au replicat cu un șut de la distanță în minutul 12.

Marea ocazie a primei reprize a fost ratată de Ilinca, care a tras puternic de la aproximativ 20 de m, însă mingea a trecut puțin pe lângă poarta gazdelor.

Partea a doua a început cu șutul lui Savu (min 49), iar golul a venit în minutul 55, când Valentin Marcu a centrat perfect pentru Varodi, acesta reușind să deschidă scorul.

După golul Turzii, partida a fost una destul de echilibrată, Arieșul având posesia, fără să creeze mari ocazii la poarta gazdelor.

În minutul 82, cei de la SODA au beneficiat de o lovitură de la 11m, transformată de Vali Drăgan.

S-a terminat 1-1 și Arieșul mai are la dispoziție trei săptămâni pentru a pregăti primul meci oficial din acest an.

De la echipa turdenă au absentat: Valentin Lemnaru, Adrian David, Răzvan Ititesc, Florin Dan și Erik Oltean, toți cei cinci jucători fiind accidentați.

Declarația antrenorului formației turdene, Constantin Olariu, o puteți vedea în video-ul de la finalul articolului.

SODA Ocna Mureș – Arieșul Turda 1-1 (Drăgan 82`p / Varodi 55`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Sălăgean, Cocoară, Marcu, Bria, Savu, Paleoca, Băețan, Ilinca, Varodi. Au mai evoluat: Ursu – Indreica, Ionescu, Popa, Salcău, Silaghi.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876