Fotbal, Liga 4: Victoria Viișoara continuă seria excelentă. Trupa lui Gabi Mocean a câștigat și la Triteni

unireatriteni-viisoara

Victoria Viișoara continuă seria excelentă de meciuri, reușind o nouă victorie, scor 4-1, pe terenul celor de la Unirea Triteni.

Primele 15 minute ale întâlnirii au fost destul de anoste, cu multe momente de joc încâlcit la mijlocul terenului.

Duma a ratat deschiderea scorului (min 17), acesta finalizând pe lângă poartă o acțiune rapidă de atac a Triteniului. Imediat după, Iepure și Tarcea au ratat alte două ocazii importante la cele două porți. Bituleanu a încercat poarta, însă șutul său a trecut peste (min 22).

Primul gol al întâlnirii a venit în minutul 27, când Iepure a primit o minge în adâncime și l-a învins pe Cecălășan din poziție de unu la unu.

După doar două minute, Pop a avut șanse egalării, dar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă.

Repriză secundă cu multe goluri

Partea a doua a început perfect pentru Viișoara, care a marcat pentru 2-0. Șoancă a centrat de pe stângă, iar Iepure, „scăpat” de Bituleanu, a înscris pentru 2-0.

Rus a trecut pe lângă golul de 3-0, însă lovitura sa cap a trecut pe lângă poartă.

Bărbos a redus din diferență (min 58), cu un șut superb de la marginea careului. După doar trei minute, Viișoara a refăcut diferența de două goluri, Indrei reușind să marcheze după o acțiune care a semănat mult cu primul gol.

Unirea putea marca în minutul 68, însă S.Porumb și Duma nu au reușit să înscrie din poziție ideală.

Bărbos a mai avut o ocazie imensă (min 84), Fekete reușind să intervină excelent în urma unui șut din apropierea careului mic. La faza imediat următoare, Iepure a centrat perfect în fața porții, însă Cubleșan a trimis mult peste.

Viișoara „a închis” tabela în minutul 86, când Indrei a înscris după o greșeală a lui Cecălășan.

S-a terminat 1-4 și Viișoara conduce clasamentului ligii a patra. De partea cealaltă, Unirea Tritenii de Jos rămâne cu punctele câștigate în prima etapă. Mâine, de la ora 11:00, TurdaNews va transmite duelul dintre Arieșul Mihai Viteazu și Olimpia Gherla.

La finalul partidei, Flaviu Chișu a declarat:

„Din păcate legăm seria negativă și toate înfrângerile la trei goluri diferență. Sunt multe de pus la punct, după cum am mai zis și la început; nu am venit noi și avem bagheta magică. Eu m-aș fi bucurat să începem mai prost perioada de pregătire și să se trezim atunci. Trebuie să punem capul în pământ, să muncim mai mult și să scoatem rezultate pe viitor. Mă bucur că ne adunăm meci de meci, ne creăm ocazii de a marca, dar nu le fructificăm. Avem mult de muncă la finalizare, la partea fizică. E greu pentru că fiecare lucrează, sunt ture de noaptea. Într-un singur antrenament nu putem să comasăm fizic, tactic și finalizare. Pe viitor, dacă va fi răbdare cu noi, cu siguranță vor apărea progrese. Din retur sau din sezonul viitor, dacă nu, îi lăsăm pe alții.”

Antrenorul Viișoarei, Gabriel Mocean, a declarat:

„Secretul e munca. Muncim la antrenamente și avem și o bancă de rezerve bună. Primăria e alături de noi și îi mulțumesc pe această cale domnului primar, Ioan Roman, că ne susține. Sperăm să confirmăm jocul bun și în derby-ul cu Mihai Viteazu, vrem să jucăm fotbal. Obiectivul nostru este să terminăm mai sus de locul 9 și să creștem copii, să avem câți mai mulți viișoreni la echipa mare.”

UNIREA TRITENII DE JOS – VICTORIA VIIȘOARA 1-4 (Bărbos 58` / Iepure 27`, 51`, Indrei 61`, 86`)

Unirea Triteni: Cecălășan – Tarcea (Ludușan 69`), Pop, Paleoca, Bituleanu, C.Imbuzan (Bogătean 56`), Duma (C.Porumb 69`), Podariu (Rafai 64`), Bărbos, Chișu, O.Imbuzan (S.Porumb 56`)

Victoria Viișoara: Fekete – Balint, Mocean, Sur, Baciu, Șoancă, Mureșan (Cubleșan 50`), Ganea (Indrei 46`), Varga (Costea 62`), Iepure, Rus (Tescar 60`)