Desfășurată weekend-ul trecut, etapa cu numărul 6 din Liga a IV-a de fotbal s-a încheiat cu rezultate normale în trei partide, dar și cu o semi-surpriză la Gherla, acolo unde echipa locală Atletic Olimpia a terminat la egalitate cu tânăra formație a celor de la Sporting Cluj-Napoca.
SOMEȘUL GILĂU – ARIEȘUL MIHAI VITEAZU 2-7 (0-5)
În meciul jucat la Iara, cei de la Arieșul Mihai Viteazu le-au umplut poarta de goluri celor de la Someșul Gilău, într-o partidă controlată de la un capat la altul de formație antrenată de Valentin Șandru. După victoria obținută în această etapă, echipa din Mihai Viteazu s-a apropiat doar un punct de formație din Gherla, care este în acest moment pe locul secund al clasamentului, dar cu șanse foarte mari să o depășească pe aceasta până la finalul turului.
VICTORIA VIIȘOARA – VIITORUL MIHAI GEORGESCU CLUJ-NAPOCA 4-1 (1-1)
După o repriză pe care a încheiat-o la egalitate, scor 1-1, formația viișoreană și-a adus aminte că este „lideră” în clasament și a rezolvat meciul cu trei goluri înscrise în partea secundă, obținând astfel victoria cu numărul șase din toate atâtea meciuri jucate.
Echipa antrenată Gabriel Mocean va rămâne în continuare pe prima poziție a clasamentului, chiar dacă va beneficia de o săptămână liberă, deoarece în etapa a VII-a va sta, după care se va deplasa pe terenul formației din Gherla, acolo unde va juca un meci foarte important.
ATLETIC OLIMPIA GHERLA – SPORTING CLUJ-NAPOCA 3-3 (2-0)
Meci nebun la Gherla, unul care sa încheiat cu un scor neașteptat pentru ocupanta locului doi din clasament, Atletic Olimpia, scor 3-3 cu Sporting Cluj-Napoca.
După o primă repriză la finalul căreia au intrat la cabină având un avantaj de două goluri pe tabela de marcaj, echipa gherleană a fost de nerecunoscut în partea secundă a meciului. Tânăra echipă a celor de la Sporting Cluj-Napoca a reușit să egaleze, după care să se bucure în final de obținerea unui punct pe terenul unei echipe care se bate pentru locul unu în acest sezon.
ACADEMIA DE FOTBAL FLOREȘTI – SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE 2 CLUJ-NAPOCA 1-3 (1-1)
După o primă repriză care sa încheiat la egalitate, în mitanul secund, echipa celor de la Sănătatea Servicii Publice 2 a înscris încă de încă două ori până la final, reușind să obțină astfel al doilea meci câștigat din acest tur de campionat. În schimb, formația din Florești rămâne singura echipă din ligă care nu a reușit să obțină încă nici un punct.
AVÂNTUL SUATU VAIDA-CĂMĂRAȘ a stat.
Etapa a 7-a, se va juca în weekend-ul 25-26 octombrie, meciurile programate fiind următoarele:
Sâmbătă, 25.10.2025
⚽️Sănătatea Servicii Publice 2 Cluj-Napoca – Avântul Suatu Vaida-Cămăraș
⚽️Sporting Cluj-Napoca – Someșul Gilău
⚽️Arieșul Mihai Viteazu – Academia de Fotbal Florești
Duminică, 26.10.2025
⚽️Viitorul Mihai Georgescu Cluj-Napoca – Atletic Olimpia Gherla
⚽️Victoria Viișoara stă.
Clasament
| # | Echipa | M | V | E | I | GM | GP | P |
| 1 | VICTORIA Viisoara | 6 | 3 | 18p | ||||
| 2 | ATLETIC OLIMPIA Gherla | 6 | 9 | 13p | ||||
| 3 | ARIESUL Mihai Viteazu | 5 | 8 | 12p | ||||
| 4 | AVANTUL Suatu Vaida-Camaras | 5 | 9 | 6p | ||||
| 5 | SOMESUL Gilau | 5 | 16 | 6p | ||||
| 6 | VIITORUL MIHAI GEORGESCU Cluj-Napoca | 5 | 16 | 6p | ||||
| 7 | SANATATEA SERVICII PUBLICE Cluj Napoca 2 | 6 | 19 | 6p | ||||
| 8 | SPORTING Cluj Napoca | 5 | 14 | 4p | ||||
| 9 | ACADEMIA DE FOTBAL Floresti | 5 | 34 | 0p |
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























