Fotbal, Liga 3: Sticla Arieșul Turda a câștigat prima partidă amicală din această vară

ariesul-ungheni

Sticla Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 3-2, pe terenul celor de la Unirea Ungheni, în prima partidă amicală din această vară.

Cu multe noutăți la nivelul primului 11, Turda a început excelent meciul și a deschis scorul în minutul 7, când Porumb a profitat la maxim de o greșeală în defensivă adversă. În minutul 19, Goronea a reușit să majoreze diferența, cu un șut la colțul lung, după o nouă greșeală în apărarea mureșenilor.

Ungheniul a avut mai mult posesia, însă nu a creat pericol la poarta lui Borz (jucător aflat în probe).

În minutul 38, Goronea a avut o acțiune personală, încheiată cu șut puțin peste poarta gazdelor.

Cea mai mare ocazie a gazdelor a venit în minutul 43, când Burz a avut o intervenție excelentă la un șut din marginea careului mic. Golul de 3-0 a venit la ultima acțiune din prima parte; după un șut puternic, mingea respinsă de portarul gazdelor a ajuns la Svichi, care a reușit să înscrie.

Artur Podar a schimbat 9 din cei 11 jucători la pauză, doar Cordoș și Paleoca rămânând în teren și după pauză.

Repriza secundă a fost destul de anemică, jocul fiind afectat și de căldura din Ungheni.

Primul șut pe poartă al reprizei secunde a venit în minutul 73, când mingea trimisă de Florin Dan a fost reținută de portarul Ungheniului. Onciu a avut și el o intervenție excelentă la un șut de la distanță.

Unirea a redus diferența în minutul 79, după o acțiune pe partea dreaptă. În minutul 83, Florin Dan a tras puternic în bara transversală, iar după doar un minut, Unirea a mai înscris o dată .

Ungheniul a încercat egalarea pe final de meci, dar nu a mai reușit să înscrise, deși a avut un gol anulat.

S-a terminat 3-2 și Sticla Arieșul Turda pornește cu dreptul în sezonul 2021-2022.

Sticla Arieșul Turda (prima repriză): Borz* – Pîrv, Cordoș, Laco*, Manu, Paleoca, Saroși*, Goronea, Porumb*, Pîrțilă, Svichi

Sticla Arieșul Turda (repriza a doua): Onciu – Iepure*, Cimpoeșu, Cordoș, Savu, Hetea, Salcău, Paleoca (Cornea* 60`), Cobârzan, Băețan, Fl. Dan

*jucători aflați în probe la Sticla Arieșul Turda

UNIREA UNGHENI – STICLA ARIEȘUL TURDA 2-3 (0-3)

Pentru formația turdeană au marcat: Porumb (min 7), Svichi (min 45) și Goronea (min 19)