m install
nello construct

Fotbal, Liga 3: Sănătatea SP Cluj a pierdut duelul de la Carei

zamblau eugen

Sănătatea SP Cluj a pierdut sâmbătă, scor 1-3, pe terenul celor de la Victoria Carei, într-o partidă ce a contat pentru etapa a IV-a din playout-ul ligii a treia.

Gazdele au început bine partida și Hossu a lovit bara în minutul 2. După singur minut, Horvath a reușit să deschidă scorul, după o gravă eroare în defensiva Sănătății.

Oltean a reușit să înscrie, însă golul său a fost anulat pentru un offside, contestat îndelung de către oaspeți.

Ambele echipe au mai avut o ocazii de a marca, dar la pauză Victoria a intrat în avantaj, scor 1-0.

Repriza a doua a început cu șutul lui Saroși, care a fost prins din două încercări de portarul Fila.

Marina a reușit să marcheze pentru 2-0 cu un șut puternic sub transversală. După doar patru minute, Horvath a făcut dubla, după ce a dejucat offside-ul oaspeților.

Goga a reușit să reducă din diferență în minutul 65, după ce „a pus latul” la o centrare venită de la Bențan.

Sănătatea a încercat să forțeze, dar gazdele au gestionat excelent finalul de meci.

S-a terminat 3-1 pentru careieni, care revin pe primul loc al clasamentului din playout. Sănătatea ocupă locul 3 în playout, la patru puncte distanță de locurile retrogradabile.

Etapa viitoare, Sănătatea SP Cluj va primi vizita celor de la Minaur Baia Mare, vineri, de la ora 17:00.

VICTORIA CAREI – SĂNĂTATEA SP CLUJ 3-1, Horvath (3, 60), Marina (56) / Goga (65)

Sănătatea SP Cluj: Chindriș – Cîmpean, Cimpoeșu, Stretea, Ștefan, Aidoo, Saroși, Dioszegi, Goga, Oltean, Zanc. Au mai evoluat: Creț, Diomande, Vescan, Bențan, Obeng

1. Victoria Carei 31p
  2. Lotus Băile Felix 31p
  3. Sănătatea SP Cluj 25p
  4. Minaur Baia Mare 22p
  5. Olimpia Satu Mare 21p
  6. Minerul Ocna Dej 20p
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876