Președintele clubului Potaissa Turda, Flaviu Sâsâeac, a vorbit în exclusivitate pentru TurdaNews, despre performanța echipei turdene de săptămâna trecută, calificarea în semifinalele Cupei Challenge.
”Așa cum am anticipat, a fost un meci foarte echilibrat, cu o echipă norvegiană foarte tehnică și rapidă în atac, iar în apărare robustă și exactă. Băieții noștri au pregătit meciul foarte serios, iar în momentele cheie nu s-au lăsat surprinși, ci au reacționat foarte bine întorcând, de fiecare dată, rezultatul în favoarea noastră. Susținuți într-un mod superb din tribune, de cei care au venit de acasă și de mulți români stabiliți în Norvegia, care au făcut front comun, rezultând astfel o galerie entuziastă și motivantă cu multe steaguri tricolore chiar și pe meleagurile îndepărtate din nord, băieții noștri au tranșat calificarea dând dovada de o maturitate sportivă ce ne dă speranțe pentru rezultate și mai bune. Dedicăm acest rezultat mare turdenilor noștri, precum și celor care ne-au susținut din tribune și tuturor celor care ne-au fost și ne sunt mereu alături!” a declarat Flaviu Sâsâeac.
Președintele clubului turdean a vorbit și despre adversarul din semifinale, formația islandeză, Vestmannaeyjar: „În ce privește următorul adversar, câștigătoarea sezonului regulat din Islanda, o țară care reprezintă un nume important în handbalul mondial, echipa din Vestmannaeyjar se anunță a fi un adversar extrem de redutabil, cu jucători tehnici, rapizi și puternici, după cum sunt trăsăturile tuturor echipelor nordice. Noi avem șansa noastră și ne-o vom juca până la final, cu gândul de a-i bucura pe turdenii noștri dragi. Cred mult în echipa noastră, în familia de susținători formată în jurul ei și cred că rezultatele pe care le putem obține sezonul acesta pot fi de excepție. Nu ar valora nimic aceste rezultate dacă nu ar fi completate de bucuria pe care o putem vedea în ochii celor ce ne sunt alături. Pentru ei vom merge mereu mai departe!”
Potaissa Turda a eliminat formația norvegiană FyllingenBergen în sferturile de finală ale Cupei Challenge, după o victorie la Turda (29-24) și o înfrângere la Bergen (30-32). Potaissa va evolua în semifinalele competiției, contra celor de la Vestmannaeyjar, prima partidă fiind programată în Islanda (21 sau 22 aprilie), urmând ca returul să se joace o săptămână mai târziu, în sala „George Barițiu”.