• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
vineri, 14.08.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Articole Special

A început războiul „porodicilor”. A cui e mai mare? (UPDATE: Iată primele exemplare!)

Daciana DERDA de Daciana DERDA
02.08.2026 10:00
în Special
Timp de citire: 2 minute
0
maxi prest rce

Sezonul roșiilor românești a început cu primele recolte și o competiție locală pentru cele mai mari roșii, unele depășind 1 kilogram, iar recordul regional fiind o roșie de 1,5 kilograme la Ceanu Mare.

Sezonul roșiilor românești a debutat oficial, iar odată cu primele recolte a reînceput și tradiționala întrecere a cultivatorilor locali. Rețelele de socializare au început deja să fie invadate de clipuri și fotografii cu legumicultori mândri care își pun pe cântar „monștrii” din grădină.

Deși suntem doar la începutul sezonului, primele imagini devenite virale arată deja exemplare impresionante. Un cultivator local a spart gheața publicând imagini cu o roșie care cântărește aproape o jumătate de kilogram.

Deși o astfel de cifră ar stârni invidia oricărui grădinar amator, ștacheta rămâne extrem de sus în regiune. Anul trecut, la Ceanu Mare, a fost înregistrat un adevărat record local: o singură roșie a cântărit nu mai puțin de 1,5 kilograme!

Mândrie locală și promovare inteligentă

Pentru producătorii din zonă, ritualul cântăririi și filmării roșiilor gigant înseamnă mult mai mult decât o simplă laudă între vecini:

  • Mândria muncii de o vară: Cultivarea unor astfel de exemplare necesită atenție, îngrijire zilnică și soiuri bune, iar rezultatele spectaculoase merită arătate.

  • Cea mai bună reclamă: Imaginile cu „porodici” uriașe atrag imediat atenția cumpărătorilor care caută gustul autentic de altădată și legume netratate excesiv.

  • Comunitate strânsă: Postările generează sute de reacții, comentarii și schimburi de experiență între pasionații de agricultură.

Sezonul abia a început: Cine va doborî recordul?

Cum primele roșii abia încep să se coacă în grădini este de așteptat ca în săptămânile următoare să vedem exemplare și mai mari. Producătorii sunt pregătiți să demonstreze că pământul din zonă dă cele mai arătoase și gustoase legume.

Așadar, provocarea rămâne deschisă: dumneavoastră ce „porodici” gigant ați reușit să adunați din grădină anul acesta?

UPDATE:

Au apărut primele exemplare ”uriașe”, de la un producător din zona cartierului Poiana/Turda. Iată 3 roșii, cu greutate de peste 1 kilogram, fiecare:

De asemenea, iată și o vânătă care se compară cu o cizmă numărul 42:


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: cultivatori localirăzboiul porodicilorrosii gigantroșii românești

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

Disperare și exasperare printre turdeni din cauza fumului toxic. Un cetățean vrea să cumpere o dronă pentru a-i depista pe cei care ard deșeuri

Următorul articol

Așa se făcea baie la Ciucaș pe vremuri! Oaza de răcoare care sfidează timpul

Daciana DERDA

Daciana DERDA

Jurnalist cu experiență, la TurdaNews de la înființarea publicației, din anul 2008. A lucrat în radio, presă scrisă și online. Contact: 0742.692.739. Mesaj whatsapp! Email: dacilid@yahoo.com

Articole asemănătoare

Special

Firescul la puterea a treia și anatomiile forței blânde: De ce povestea turdencei Adrianei Mocan refuză romantizarea bolii și ne redă dimensiunea umană

13.08.2026 17:00
Special

Câmpia Turzii are Summer Fest. La Turda, tăcere despre Zilele Turzii 2026: tu îți dorești organizarea evenimentului?

11.08.2026 20:00
Sursa foto: Fanatik.
Special

VIDEO. Un român din Luna, acționar la echipa care a umilit CFR Cluj! Verdictul lui Alexandru Cuc după incredibilul 0-5

08.08.2026 20:30
Următorul articol
Foto/I LOVE Turda

Așa se făcea baie la Ciucaș pe vremuri! Oaza de răcoare care sfidează timpul

Oportunitate istorică pentru elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Vodă”: Proiectul european „Fereastră deschisă spre Europa” a primit undă verde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

Pas uriaș pentru infrastructura din Cluj: Consiliul Județean investește 10 milioane de euro în proiectul Trenului Metropolitan

14.08.2026 15:00

THE URS, mesaj special pentru fanii din Câmpia Turzii înainte de show-ul incendiar de la Summer Fest! (VIDEO)

14.08.2026 14:40

Câmpia Turzii: Arestat preventiv după ce și-a amenințat fosta parteneră cu moartea! Un bărbat a încălcat ordinul de protecție de trei ori într-o singură zi

14.08.2026 14:20

Ce noi planuri de mobilitate urbană are la Turda administrația locală? (VIDEO)

14.08.2026 14:00

VIDEO. Cât te costă distracția la Câmpia Turzii Summer Fest 2026: Intrarea e gratuită, dar buzunarele părinților se golesc rapid la tarabe și în parcul de distracții

14.08.2026 13:30

Accident rutier recent la Copăceni. La fața locului au intervenit ambulanța și poliția (UPDATE)

14.08.2026 13:00

Un polițist din Turda a recuperat prejudiciul după un incident la un salon în mai puțin de 30 de minute!

14.08.2026 12:40

Schimbare de ultimă oră în comuna Tureni! Ce trebuie să știe toți locuitorii despre colectarea deșeurilor

14.08.2026 12:20

Dublă mutare la Potaissa Turda! Doi dintre cei mai promițători tineri handbaliști români vin în tricoul galben-albastru

14.08.2026 12:00

Dialog vizual fascinant la Turda: Artiștii Adrian Țop și Stanca Țop vă invită la expoziția „Top feat. Top”

14.08.2026 11:30

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.