Declaraţiile făcute ieri de vicepreşedintele demisionar al PNL, Ioan Florea, nu au rămas fără o reacţie din partea deputatului Virgil Pop, preşedintele PNL Turda. După ce aseară, la nivelul organizaţiei judeţene a PNL a avut loc o şedinţă în care s-au analizat implicaţiile demisiilor în bloc anunţate ieri, preşedintele Marius Nicoară anunţându-şi intenţia de a discuta azi cu demisionarii, deputatul Virgil Pop susţine că demisionarii nu aveau nici un motiv real să facă acest gest.
Virgil Pop a comentat acuzaţiile la adresa sa, privind lipsa de activitate şi faptul că nici măcar nu a susţinut o conferinţă de presă şi nici nu şi-a deschis cabinetul parlamentar de doi ani, spunând că nici Ioan Florea, pe perioada în care a fost preşedinte interimar, nu a făcut nimic. În ceea ce priveşte problemele sale de natură penală, Virgil Pop apreciază că „oamenii m-au votat în cunoştinţă de cauză” şi că „până în acest moment, nici o instanţă nu mi-a demonstrat vinovăţia”. Virgil Pop susţine că nu este adeptul principiului de a face politică în sediul PNL, ci pe stradă cu oamenii.
„În legătură cu presupusa mea lipsă de activitate la PNL Turda, îi reamintesc domnului Florea că a fost preşedinte al acestei organizaţii timp de doi ani, perioadă în care singurele poziţii publice ale liberalilor locali au fost făcute de către mine, din calitatea de deputat al PNL Turda.
Referitor la problemele mele penale, îi mai reamintesc domnului Florea că am obţinut acest mandat de deputat în ciuda acestor probleme şi că oamenii m-au votat în cunoştinţă de cauză. Am făcut opoziţie la Turda fără să mă eschivez de aceste probleme şi, de asemenea, am făcut echipă în plan organizatoric cu domnul Florea, în ultimii trei ani, el cunoscând aceste probleme şi neconstituind la acea dată un motiv de a se delimita de persoana mea. În plus, până la acest moment, nici o instanţă nu mi-a demonstrat vinovăţia, iar acesta este singurul comentariu pe care vreau să îl fac în legătură cu dosarul meu.
Ca un ultim argument în clarificarea acestei situaţii, aş vrea să adaug un principiu după care m-am ghidat mereu: politica nu se face în sedii închise, nu se face între oameni de partid, ci între cei care te-au votat sau care nu te-au votat. În acest sens, în cursul acestei zile, voi face public raportul meu de activitate pe anul 2010, pentru o mai bună informare a publicului”, a precizat preşedintele PNL Turda, Virgil Pop, care s-a trezit peste noapte cu o organizaţie care nu mai are o conducere statutară şi nici membrii de partid, datorită demisiilor în bloc.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.