Stimați cetățeni ai Comunei Luna,
Vă invit să faceți o incursiune în propria memorie și să vă amintiți cât de fericiți ați fost în momentul în care România a intrat în Uniunea Europeană.
Scăpaserăm de vize, de chemări, de cozi pe la diverse instituții, ieșeam din România doar cu buletinul.
Apoi am început să atragem fonduri europene și am construit rețele NOI de apă și canalizare, am asfaltat, am renovat clădiri publice și, de-atunci încoace… nu ne-am mai oprit!
Prin intermediul resurselor trimise de rudele voastre în țară, ați făcut „câte ceva”, cum frumos spune vorba ardelenească. De asemenea, prin resursele financiare primite din fonduri europene nu doar că am investit în comună, dar am reușit să facem economii, pentru a dezvolta și alte proiecte, care nu fuseseră finanțate de Europa: capele, parcuri, terenuri de joacă și sport.
Pe de altă parte, gândiți-vă la un singur aspect: până să aderăm la Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), am fost singuri împotriva oricărui posibil agresor, dar în NATO avem 31 de aliați puternici, dintre care 3 puteri nucleare (Statele Unite ale Americii, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord și Franța).
Acum… imaginați-vă că, printr-un singur vot eronat, dat pe 8 decembrie, vom renunța la toate acestea! Vă vine să credeți că toată munca și strădania pe care am depus-o, cu toții, vreme de 20 de ani, se poate nărui, din cauza unui singur vot?
Partidul pe care-l reprezint, Partidul Național Liberal, face parte din coaliția de guvernare pro-europeană, alături de PSD, USR, UDMR și Minoritățile Naționale! Noi toți o susținem pe doamna Elena Valerica Lasconi, pentru funcția de președinte al României, deoarece DOAR DÂNSA este singurul candidat pro-european al României!
Despre doamna Lasconi nu veți auzi sau citi că are legături cu „mama Rusia”, nici nu o veți vedea că are „ferme de troli și de conturi false de TikTok”, dar nici nu vă va spune că apa nu este apă, ci este informație! Nu, nuuu! Doamna Lasconi este un candidat pragmatic, decent, pro-european, alături de care putem construi, ÎN CONTINUARE, cu fonduri europene, la Luna, în Județul Cluj și în România!
Să nu picați pe fenta rusofililor care vă spun că „doamna Lasconi va îmbrăca tinerii în haine militare și-i va trimite în Ucraina”, nici vorbă de așa ceva. Nu uitați că și scrierile sfinte spun că „cei care vorbesc despre pace sunt cei care aduc războiul”. Candidatul pro-rus vorbește despre „pace și popor”… oare nu despre „pace și popor” vorbeau sovieticii când au invadat Cehoslovacia? Oare nu despre „pace și eliberare” a vorbit Putin, când a invadat Ucraina? Oare nu chiar despre pace vorbea URSS când a cotropit țări suverane și independente, precum Afghanistan?
SINGURA cale a păcii este cea Pro-NATO și Pro-EUROPEAN, deoarece aceste două instituții SUNT SINGURII GARANȚI ai păcii în Europa!
Eu o votez pe Elena Lasconi, pentru copiii și nepoții mei, pentru ca ei să nu trăiască ce am trăit eu, când Republica Socialistă România era statul-vasal al „ursului de la răsărit”!
Vă îndemn și pe voi să o votați pe Elena Lasconi, pentru un viitor pașnic, european, al dezvoltării în Comuna Luna, județul Cluj și România!
Cu respect și prețuire, Aurel GIURGIU,
Primarul Comunei LUNA
Dom primar, sunt uluită ce declarații faceți, cred că noi, toți lunenii, suntem gură cască!
Hai spune dom primar cum ai fost persecutat de comunisti jucând fotbal la Spicul Luna sau la ISCT. Noi lunenii stim bine cum ai avut postul de asistent veterinar si multe, multe altele.
Deci, ne spui ce persecutii ai „trait” si nu vrei ca familia ta sa le retraiasca? Multumesc dom primar, astept raspunsul….