Valea Arieșului s-a transformat dintr-o oază de relaxare de weekend într-o zonă de alertă maximă. După ce în urmă cu doar câteva zile prezența unui urs a semănat panică printre turiști și a activat sistemul RO-ALERT, animalul sălbatic a lovit din nou. De data aceasta, a fost filmat în timp ce își făcea „baia de minge” în râul Arieș, la o distanță periculos de mică de casele oamenilor din localitatea Buru, județul Cluj.
Relaxare la grătar, la un pas de tragedie
Vremea superbă din ultima perioadă a atras un număr impresionant de vizitatori pe Valea Arieșului. Malurile râului s-au umplut de corturi, grătare încinse și familii ieșite la plimbare. Însă mirosul de mâncare și agitația au atras și oaspeți nepoftiți din pădure.
Potențialul unui incident grav este uriaș, motiv pentru care autoritățile au fost în alertă maximă, monitorizând zona pentru a preveni un atac. Alertarea prin RO-ALERT a fost doar primul pas dintr-un scenariu care tinde să devină cotidian pentru localnici și turiști deopotrivă.
Ursul, filmat la scaldă printre gospodării
Ieri, un nou episod a sporit îngrijorarea generală. Un urs, care după dimensiuni pare a fi încă pui (dar suficient de mare pentru a reprezenta un pericol real), a fost surprins în imagini video chiar în timp ce traversa apele Văii Arieșului.
Potrivit publicației clujenii.ro, animalul a fost filmat de un bărbat în timp ce se răgăsea la doar câțiva pași de curțile și gospodăriile oamenilor din Buru. După ce a trecut cursul de apă, ursul s-a retras în vegetația de la marginea pădurii, însă localnicii au rămas cu spaima.
„Prezența ursului atât de aproape de locuințe este tot mai îngrijorătoare. Nu mai vorbim de urși izolați în creierul munților, ci de animale care vin la râu, printre case și corturi”, spun oamenii din zonă.
Aparițiile tot mai dese din ultima perioadă în județul Cluj arată că animalele sălbatice și-au pierdut complet frica de oameni, transformând zonele de agrement în teritorii de vânătoare sau plimbare. Autoritățile recomandă prudență maximă: evitați lăsarea resturilor alimentare la vedere și, în cazul în care întâlniți animalul, nu încercați sub nicio formă să vă apropiați pentru fotografii sau filmări.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

























azi in jur de 16:45 am primit RoAlert ca este un urs la buru…eu fiind pe autostrada in apropiere de petrid