Ministerul Educaţiei vine cu noi măsuri care vizează menţinerea în activitate a profesorilor titulari, peste vârsta standard de pensionare precum şi posibilitatea profesorilor suplinitori de a deveni titulari înaintea examenului naţional programat pentru luna iulie.
În acest sens a fost emis un ordin prin care cadrele didactice care au participat la concursurile de titularizare din ultimii trei ani (iulie 2010, iulie 2009 sau iunie-iulie 2008) şi au obţinut minimum nota 7, dar nu au avut posturi, pot deveni titulari de catedre. Cu două condiţii: la şcoala unde aceşti suplinitori predau să existe catedre vacante cu o viabilitate mai mare de patru ani, iar instituţia de învăţământ respectivă să-şi dea acceptul.
În prima etapă la nivelul unităţii de învăţământ se face evaluarea cadrului didactic, se aprobă în Consiliul Profesoral, directorul certifică datele şi transmite datele spre comisia de mobilitate. În perioada 5-9 martie, aceste dosare vor fi analizate iar pentru cei care îndeplinesc condiţiile, inspectoratul va propune emiterea ordinului de numire cu statut de profesor, învăţător, educator titular în sistemul de învăţământ mureaşan, pentru cei care se încadrează în normele prevăzute în aceste instrucţiuni.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.