Avertizare consum apă Avertizare consum apă
  • About
  • Advertise
  • Privacy & Policy
  • Contact
marți, 8 iulie 2025
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
avertizare consum apă
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
apartamente de vânzare în câmpia turzii apartamente de vânzare în câmpia turzii apartamente de vânzare în câmpia turzii

Tensiuni între organizatorii FânFest şi administraţia din Roşia Montană

TurdaNews de TurdaNews
23 iulie 2010 18:13
în Rural
Timp de citire: 5 minute
0
125
DISTRIBUIRI
894
CITIRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe WhatsAppTrimite prin email

asa cons

Primăria Roşia Montană a încercat cu rea credinţă şi fără nicio justificare blocarea activităţilor Festivalului FânFest Roşia Montană din acest an. Printr-o adresă oficială adresată Asociaţiei Alburnus Maior, primarul comunei Roşia Montana, Eugen Furdui, susţine, fără a argumenta însă, că manifestarea şi intervalul de timp propuse nu întrunesc condiţiile legale pentru ocuparea domeniului public.

 

Concomitent primarul Roşiei Montane a emis o scrisoare deschisă către mai mulţi factori decizionali naţionali şi internaţionali prin care îşi exprimă opoziţia fermă faţă de propunerea de includere a patrimoniului Rosiei Montane pe lista siturilor UNESCO, propunere pe care o numeşte ‘ilegală, imorală şi abuzivă’.

 

De vânzare apartament în Turda De vânzare apartament în Turda De vânzare apartament în Turda

Începând cu anul 2004, Asociaţia Alburnus Maior a iniţiat Festivalul FânFest pentru promovarea Roşiei Montane ca destinaţie turistică şi pentru creşterea vizibilităţii campaniei Salvaţi Roşia Montană. În acest an, mutarea festivalului în sat şi derularea activităţilor sub sloganul “Roşia Montană ca o mare scenă” îşi propune să intensifice activităţile culturale pentru a accentua valoarea patrimoniului localităţii şi promovarea nominalizării sale ca sit UNESCO.

 

„Deşi este prezentat drept primul eveniment la rubrica “evenimente importante” pe site-ul Primăriei Roşia Montană, Primăria refuză în fapt organizarea FânFest în zona istorică a localitătii. Înca de la debutul său, FânFest a fost obstrucţionat de autorităţile locale prin mai multe mijloace precum: blocarea drumului de acces, supra-taxarea închirierii domeniului public, permiterea accesului maşinilor de teren ale companiei miniere la locul de desfăşurare a evenimentului. Din păcate, nici în acest an Primăria Rosia Montană nu s-a dezis de comportamentul vădit serviabil intereselor Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) şi refuză abuziv amplasarea activităţilor de festival pe domeniul public din centrul comunei. Asta chiar dacă acelaşi spaţiu public a fost pus de nenumărate ori la dispoziţia RMGC pentru a-şi desfăşura diferite activităţi propagandistice de genul mitingurilor minereşti de susţinere”, susţin organizatorii FânFest. “Vă invităm să ne vedem în justiţie. Eu nu m-am dus la Bruxelles să intre Roşia Montană în patrimoniul UNESCO”, declara domnul primar Eugen Furdui în întâlnirea de la începutul acestei săptămâni cu organizatorii FânFest.

 

Atitudinea iresponsabilă şi răspunsurile primite din partea Primăriei care încalcă în mod evident legislaţia privind desfăşurarea adunărilor publice vor presupune pentru organizatori un efort de redistribuire a infrastructurii Festivalului şi de restrângere a unor activităţi pentru a evita folosirea domeniului public, apelând exclusiv la terenuri private aparţinând locuitorilor comunei. Pentru deserviciile create, organizatorii vor acţiona în instanţă Primăria Roşia Montană, solicitând recuperarea de la persoanele responsabile a daunelor suferite.

 

"Valoarea de patrimoniu a Roşiei Montane nu poate fi anulată nici de un primar şi nici de o companie minieră. Ea există, este de necontestat, iar miile de turişti care vizitează Roşia Montană pe cont propriu în fiecare vară sunt martori ai acestui fapt. Promovarea Roşiei Montane va continua, cu sau fără sprijinul autorităţilor iar atitudinea lor abuzivă le anulează orice drept de a vorbi de sărăcia de la Roşia Montană când tot ei sunt cei care blochează iniţiativele de dezvoltare economică prin turism", a declarat Eugen David, Preşedintele Alburnus Maior.

 

Ediția a V-a a FânFest se va desfășura între 13 și 15 august în Roșia Montană.


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Urmărește-ne pe:

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876

ubitech

awe infra

viamso

Precedentul articol

Câmpia Turzii va avea un avion de luptă la intrarea în oraş!

Următorul articol

Liberalii din Câmpia Turzii au luat faţa judeţului!

TurdaNews

TurdaNews

Site de știri locale, înființat în 1 august 2008. Principala sursă de informație locală în zona Turda-Câmpia Turzii. Contact: redactia@turdanews.net. Pentru publicitate: publicitate@turdanews.net.

Articole din aceeași categorie

Rural

Un nou spațiu verde amenajat special la Frata

7 iulie 2025 18:00
979
Rural

Primăria Frata se pregătește de premierea elevilor cu note mari la Bacalaureat

7 iulie 2025 11:20
934
Rural

În două sate ale comunei Iara, apa potabilă se va furniza cu program

7 iulie 2025 07:30
1.1k
Rural

Primăria Viișoara: Condoleanțe, domnule Ioan Roman

6 iulie 2025 22:20
3k
Următorul articol

Liberalii din Câmpia Turzii au luat faţa judeţului!

Lasă un răspunsAnulează răspunsul

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Stai conectat

  • 9.5k Abonați
  • 1.2k Urmăritori
  • 17.4k Abonați
  • 61.6k Fani
  • 4.8k Urmăritori
transilvania impact
bazin inot turda
ca aries turda

Ultimele știri:

Masaj și relaxare la cabinetul de masaj BodyFixTherapy din Turda

de Lili ONIȘ
7 iulie 2025 22:20
0
939

Micuții fotbaliști FCCT au ajuns pe litoral. Participă la Cupa Mării Negre

de Alexandra MOCEAN
7 iulie 2025 22:00
0
938

Apahida: Șofer recidivist reținut pentru 24 de ore după o nouă ispravă la volan

de Andrada ANDREICA
7 iulie 2025 21:40
0
952

Copac rupt de vijelie în Parcul Central din Cluj-Napoca. A căzut peste linia de tramvai!

de Andrada ANDREICA
7 iulie 2025 21:20
0
974

De unde provin, de fapt, ouăle de la LIDL și ce înseamnă codurile 0, 1 și 2. Puțini clienți citesc eticheta

de Andrada ANDREICA
7 iulie 2025 21:00
0
1.1k

Bosu Workout, antrenamentul prezent în singura sală fitness din Turda!

de Lili ONIȘ
7 iulie 2025 20:40
0
1.1k

Mărturie cutremurătoare din UPU Cluj: „Oameni în vârstă lăsați cu orele fără nicio întrebare, medici dezinteresați, râsete în fața durerii”!

de Andrada ANDREICA
7 iulie 2025 20:20
0
2k

Perfumarte – magazin de parfumuri artizanale, unic în zona Turzii, anunță promoția lunii iulie! (VIDEO)

de Comunicat
7 iulie 2025 20:00
0
1.1k

Sprijin pentru dezvoltarea și protejarea Salinei Turda – un obiectiv de importanță strategică pentru județul Cluj!

de Comunicat
7 iulie 2025 19:40
0
953

Echipa U8 de la Leii Câmpia Turzii, a mai făcut un pas spre titlul național, după ce a câștigat și etapa secundă din Circuitul Național de MiniRugby 2025

de Eugen POP
7 iulie 2025 19:20
0
932

Jurnaliștii TurdaNews

  • Avatar photo
    Alexandra MOCEANAbsolventă a Facultății de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării (Publicitate), din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca (2020). A fost în echipa TurdaNews din vara anului 2020, până la 31.12.2023. A revenit din 14.06.2025.
  • Avatar photo
    Andrada ANDREICAJurnalist la TurdaNews, în echipă din iunie 2025. Contact: andradamariaandreica7@gmail.com. WhatsApp (mesaj text): 0754.951. 989.
  • Avatar photo
    Daciana DERDAJurnalist cu experiență, la TurdaNews de la înființarea publicației, din anul 2008. A lucrat în radio, presă scrisă și online. Contact: 0742.692.739. Mesaj whatsapp! Email: dacilid@yahoo.com
  • Avatar photo
    Eugen POPReporter sportiv pe zona Câmpia Turzii, însă abordează și alte subiecte de actualitate. Este în echipa TurdaNews din aprilie 2012. Contact: 0740.125.368. Email: eugenpop71@yahoo.com
  • Avatar photo
    Lili ONIȘA lucrat în radio și televiziune (a prezentat știrile la fosta SICA TV Turda). Este poetă și realizatoare ”Seri de Suflet”. În echipa TurdaNews din octombrie 2024. Contact: 0753.391.040 (mesaj WhatsApp). Email: lilirezniciuc@yahoo.com.
  • Avatar photo
    Gelu FLOREAJurnalist din anul 1996. Premiat în mai mulți ani cu titlul de ”cel mai bun jurnalist local”. În 2008 a înființat societatea Geflo Media SRL (asociat unic), care deține mai multe siteuri de știri, printre care și TurdaNews. Contact: 0744.694.876. Email: gelu.florea@turdanews.net
TurdaNews

© 2025 TurdaNews - Site de știri din zona Turda-Câmpia Turzii editat de Geflo Media SRL.

Navighează pe site

  • About
  • Advertise
  • Privacy & Policy
  • Contact

Urmărește-ne

Bine ai revenit!

Conectați-vă cu Facebook
SAU

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Înregistrează-te cu Facebook
SAU

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
  • Loghează-te
  • Înscrieți-vă

© 2025 TurdaNews - Site de știri din zona Turda-Câmpia Turzii editat de Geflo Media SRL.

Setări de confidențialitate și pentru cookie-uri