Dupa ce a fost suspendata in luna ianuarie, taxa de prima inmatriculare va fi introdusa din nou incepand din luna septembrie. Potrivit Ministrului Mediului, nu se va mai face diferenta intre masinile noi si cele second hand ,se vor lua in considerare doar emisiile poluante.
Taxa auto pentru masinile inmatriculate in Romania inainte 1 ianuarie 2007 a fost suspendata pana la 31 decembrie 2012. Cei care au masini inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007, le pot vinde pana la sfarsitul acestui an, cumparatorul urmand sa nu mai achite taxa de poluare auto.
Pe vremea cand era in opozitie, USL a criticat taxa auto de prima inmatriculare.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.























