Potaissa Turda s-a impus aseară, scor 34-29, în fața celor de la Steaua București, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XV-a din Liga Zimbrilor.
Cu mulți jucători accidentați, turdenii au reușit să câștige ultimul meci al anului în NOVA PG Arena.
La finalul partidei, Horațiu Gal și Teodor Pințoiu, au declarat:
„Diferența s-a făcut în sufletul băieților, în dorința lor de a câștiga, fiindcă suntem confruntați cu foarte multe accidentări și nu am putut alinia decât jumătate din lot. De astea sunt foarte mulțumit de prestația lor, de la început până la sfârșit.
Au adus niște puncte care sunt foarte importante pentru noi, pentru o clasare cât mai bună.
Focșaniul este o echipă care este într-o revenire de formă și a avut meciuri bune. Nu pot să știu câți jucători vor fi valizi. Sper să fie cei care au jucat astăzi și sper să revină Cristi Ghiță.
Publicul a fost important, s-au implicat. Au știut probleme pe care le avem și le mulțumim.” – Horațiu Gal
„Nu a fost o diferență foarte mare, pentru că am avut mult lipsuri, atât în atac și în apărare. S-a văzut oboseala, că e final de an.
Am făcut diferența în partea a doua și e bine că am câștigat.
Nu avem ce să facem, e final de an, meciurile sunt aglomerate, dar trebuie să recuperăm, să ne facem punctele până la final și să avem sărbători liniștite.” – Teodor Pințoiu.
Potaissa Turda va evolua joi, de la ora 18:30, pe terenul celor de la CSM Focșani, în ultimul meci din 2024.
sursă foto: Mihaela Bobar/www.ActionFoto.ro