O cititoare ne-a transmis mai multe rânduri în care descrie problema excrementelor de la animale, rămase în zonele verzi, după ce proprietarii ies la plimbare cu acestea și spune că ar trebui mai multă responsabilitate din partea acestora.
”Vrem o ţară ca afară… Mulţi folosim expresia ”Vrem o ţară ca afară”, ne dorim să fim ca cei din Vest, le preluăn obiceiurile, trendurile, moda, etc… mai puţin comportamentul în unele situaţii.
Unii dintre noi nu se pot comporta ca şi cetăţenii “de afară”. De ce? Pentru că asta este mentalitatea noastră. Şi aici mă refer la plimbarea animalelor de companie, un obicei care a devenit o modă, un trend. Făra a fi împotriva acestui trend care este o necesitate pentru animalele de companie, îmi exprim nemulţumirea legată de ceea ce rămâne pe spaţiile verzi din faţa sau din spatele blocurilor, pe spaţiile verzi din faţa curţilor în urma animalelor plimbate pe străzi.
Sigur că spaţiul din faţa sau din spatele blocurilor, din faţa curţilor aparţine Domeniului Public dar este îngrijit de noi, cetăţenii. Îngrijim şi tundem iarba, plantăm flori şi nu este tocmai plăcut să calci în excremente sau să cureţi excrementele rămase în urma acestori plimbări ale animalelor de companie însoţite de stăpâni care cu nonşalanţă şi impertinenţă nici măcar nu se sinchisesc în prezenţa noastră, ba mai mult încep sa ne injure şi să ne jignească dacă le atragem atenţia.
Nu mi se pare normal şi corect ca zi de zi să curăţăm pentru că unii nu-şi asumă responsabilităţile care vin la pachet cu un animal de companie! Pe străzi, pe trotuare, la marginea trotuarelor, în parcări pe sub maşini, excremente de câini şi de pisici- care s-au înmulţit şi ele! Normal ar fi ca stăpânii sâ aibă asupra lor acea punguţă, mănuşa, acel făraş mic pentru a strange după animale.
Am văzut în oraşele mai mari oameni civilizaţi care respectă aceste reguli şi se gândesc la ceilalţi din spirit civic sau pur şi simplu din bun simţ! Dacă “vrem o ţară ca afară“ haideţi să încercăm noi să fim în primul rând ca cetăţenii de “afară”!!!”, ne-a transmis cititotoarea noastră.
Poţi scrie şi TU la Ştirea Cititorului! Ai o informaţie, o fotografie, un video sau ceva de semnalat tuturor celor care ne citesc? TurdaNews îţi stă la dispoziţie! Trimite-ne un email la adresa redactia@turdanews.net, pe Messenger-ul paginii TurdaNews (Facebook) sau pe WhatsApp la numărul 0744.694.876, care să conţină informaţia respectivă și video/foto, iar noi o vom publica! Mulţumim!
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
Pisicile isi ingroapa fecalele in pamant. Da, intr-adevar nu toti stapanii strang dupa cainii lor dar oare mucurile de tigara, scuipatul de pe trotuare nu o deranjeaza pe cititoarea voastra? Ambalajele, hartiile, pet-urile de 0,5 l, paharele si paiele de plastic, cojile de seminte de pe trotuare si spatiul verde nu o deranjeaza pe cititoare? Sau doar cu animalele in general are o problema?! („si pisicile s-au inmultit cam mult”)
Oamenii produc mai multă mizerie decât un animăluț de companie…ei când adună? Uitați-vă doar ce lasă în urma lor muncitorii de pe șantierele Turzii….