În această după-amiază, poliţiştii rutieri au surprins pe Autostrada Transilvania un conducător auto care circula cu viteza excesivă, respectiv de 204 km/h.
La data de 22 august a.c., în jurul orei 17.00, un bărbat de 32 de ani, din judeţul Suceava, a condus un autoturism cu viteză excesivă.
Acesta a fost înregistrat cu aparatul radar, la km. 12, pe sensul de mers către Bucureşti, conducând cu o viteză de 204 km/h, informează IGPR.
Conform legislaţiei în vigoare, șoferul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 810 de lei.
Totodată, poliţiştii i-au reţinut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule, pentru o perioadă de 90 de zile.
Reamintim faptul că, în perioada 18-24 august a.c., Poliţia Română desfăşoară o acţiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării linitei legale de viteză, circumscrisă calendarului campaniei „SPEED” al poliţiilor rutiere europene TISPOL.


















