82 de elevi din cele patru clase a VIII-a, care au susținut cu seriozitate și responsabilitate examenul de evaluare națională, au adus mândrie Școlii Gimnaziale Ioan Opriș din Turda.
78 de elevi au obținut medii de trecere, iar 15 dintre ei au atins performanța de a depăși pragul mediei 9, un rezultat deosebit care vorbește de muncă susținută, perseverență și pregătire temeinică.
La aproba de limbă și literatură română, 24 de elevi au obținut note peste 9, demonstrând o bună stăpânire a competențelor de comunicare, analiză și exprimare.
La proba de matematică, 15 elevi au obținut note peste 9, confirmând un nivel ridicat de pregătire, într-o disciplină recunoscută ca fiind adesea provocatoare.
Un motiv de bucurie aparte a fost oferit de eleva cu școlarizare la domiciliu, care a reușit să obțină o frumoasă notă de trecere, dovedind că voința și curajul pot învinge orice obstacol.
Din totalul elevilor, doar 4 au reușit să obțină media minimă 5, dintre care unul este elev cu cerințe educaționale speciale (CES), caz ce rămâne o prioritate în școală. Rezultatele obținute clasează Școala Gimnazială Ioan Opriș pe locul 2 în oraș, înainte de contestații – un indicator clar al calității actului educațional și al implicării tuturor factorilor din comunitatea noastră școlară.
La nivel județean, eleva cu cea mai mare medie în școală, respectiv 9,85, ocupă locul 49, dintr-un total de 5417 elevi prezenți la toate probele de examen.
„Dragi elevi vă mulțumim pentru efortul și seriozitatea de care ați dat dovadă. Vă felicităm din suflet și vă dorim mult succes mai departe, în tot ceea ce vă propuneți! Mulțumiri și felicitări cadrelor didactice care v-au ghidat și susținut pe parcurs, cu răbdare, profesionalism și dăruire. Un gând special de recunoștință se îndreaptă și către părinți, parteneri esențiali în acest drum al formării, care au fost alături de voi, cu încredere și susținere permanentă. Felicitări Tuturor! Suntem mândri de voi!”, a scris conducerea unității de învățământ pe pagina de Facebook a Școlii Gimnaziale Ioan Opriș Turda.
Bravo copii minunați! Pentru că școala e puntea către viitor, pentru că ce se învață azi se împlinește mâine!
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

























