Șoferii care tranzitează Autostrada A10 Sebeș-Turda au parte de o surpriză neplăcută începând de astăzi. Problemele tehnice reapar pe un segment cunoscut pentru dificultățile geologice, obligând autoritățile să închidă două benzi de circulație din trei.
Coșmarul restricțiilor revine pe autostrada A10. Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Cluj a anunțat instituirea unor măsuri de urgență pe sectorul de drum situat la kilometrul 66+400, pe sensul de mers dinspre Sebeș către Turda (Calea 1).
Restricții majore: Se circulă pe o singură bandă
Începând de marți, 5 mai 2026, traficul rutier a fost restricționat pe banda 1 (banda de rulare) și pe banda destinată vehiculelor lente. Motivul? Apariția unor degradări alarmante la nivelul părții carosabile, care pun în pericol siguranța participanților la trafic.
În acest moment, fluxul de vehicule este deviat pe o singură bandă din cele trei disponibile, iar în zonă au fost montate limitări stricte de viteză. Șoferii sunt avertizați să circule cu prudență maximă, având în vedere că strangularea traficului pe un singur fir poate genera ambuteiaje, în special în orele de vârf.
Expertiza a fost finalizată: Ce urmează?
Deși termenul de „degradări” este unul generic, gravitatea situației a impus deja realizarea unei Expertize Tehnice și a unui Studiu Geotehnic. Aceste documente sunt esențiale pentru a înțelege dacă este vorba despre o simplă uzură a asfaltului sau despre o problemă mult mai serioasă de stabilitate a terasamentului, o temă recurentă pe anumite loturi ale autostrăzii A10.
Reprezentanții drumarilor dau asigurări că se fac eforturi pentru remedierea rapidă a situației:
„Urmează elaborarea Proiectului Tehnic în vederea stabilirii soluției și execuția lucrărilor în cel mai scurt timp posibil”, au transmis oficialii DRDP Cluj.
Istoria se repetă?
Segmentul A10 nu este la prima problemă de acest gen. De la inaugurare și până în prezent, autostrada care leagă Coridorul IV de Autostrada Transilvania a fost marcată de numeroase „puncte critice” unde terenul instabil a provocat fisuri sau alunecări ale corpului autostrăzii.
Până la finalizarea lucrărilor de reparații, utilizatorii drumului sunt sfătuiți să verifice aplicațiile de monitorizare a traficului înainte de a porni la drum, pentru a evita eventualele blocaje de la km 66.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.























