Consilierul județean Remus Lăpușan (PSD) a anunțat că și-a înaintat demisia din funcția de lider al grupului de consilieri județeni ai PSD. Demisia vine ca urmare a unui conflict deschis cu președintele interimar al PSD Cluj, Liviu Alexa, care i-a cerut demisia în urmă cu câteva zile.
”Având în vedere faptul că nu pot fi reprezentat de un intrus, de o persoană care a jignit clujenii, comunitatea noastră, românii şi care a demonstrat de-a lungul timpului în comunicare publică dispreţ faţă de toate generaţiile, de la tineri la bunici, îmi înaintez demisia din funcţia de lider al grupului social-democrat din Consiliul Judeţean Cluj.
Dat fiind ridicolul situaţiei şi buna colaborare cu colegii mei, nu doresc să-i mai includ într-un joc mediatic pe care de cinci zile acest intrus îl face prin jigniri şi minciuni”, a menționat Remus Lăpușan.
Conform unei hotărâri din 19 septembrie 2019, luată de PSD Cluj și semnată de noul președinte interimar, Liviu Alexa, consilierul județean Remus Lăpușan a fost revocat din funcția de lider de grup, fiind desemnat să preia această calitate consilierul județean Ioan Sălătioan.