Un șofer din Câmpia Turzii a fost atât de beat la volanul unui BMW cu care circula prin Câmpia Turzii, încât a intrat direct într-un autoturism care aștepta la semafor, proiectându-l într-o altă mașină care aștepta și ea la același semafor! Incidentul s-a produs în seara zilei de 28 septembrie 2023, în centrul Câmpiei Turzii.
IPJ Cluj ne-a transmis atunci o informare despre motivele care au stat la baza reținerii tânărului din Câmpia Turzii, care ulterior a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de faptul că a condus beat la volan și nu avea permis de conducere valabil.
”În fapt, la data de 28 septembrie a.c., în jurul orei 19.45, în timp ce conducea autoturismul pe strada Laminoriștilor din Câmpia Turzii, acesta a fost implicat într-un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o alcoolemie de 1,34 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care acesta a fost condus la spital pentru a-i fi recoltate mostre biologice.
Totodată, polițiștii au constat că bărbatul nu avea dreptul de a conduce autovehicule, având permisul de conducere reținut ca urmare a săvârșirii unei alte infracțiuni rutiere în cursul anului 2023.
Astfel, în baza probatoriului administrat, în data de 29 septembrie a.c. bărbatul de 35 de ani a fost reținut pentru 24 de ore. Ulterior, pe numele acestuia, magistrații Judecătoriei Turda au dispus măsură arestării preventive pentru 30 de zile.”, a precizat IPJ Cluj, la vremea respectivă.
- Citește și: IPJ Cluj spune de ce a fost reținut și apoi arestat tânărul din Câmpia Turzii, prins rupt de beat la volan
Conform unor date din dosarul care a ajuns la instanță, bărbatul de 35 de ani, care este un cunoscut tehnician de reparații auto de tip PDR (îndoituri, grindină etc), avea o alcoolemie de 3,22‰ la ora 20:38, respectiv 3,11‰ la ora 21:38 alcool pur în sânge. Practic, era rupt de beat!
Judecătoria Turda a constatat legalitatea sesizării instanței, așa că procesul poate începe.
”Constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul cu nr. 2657/P/2023 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Turda privind pe inculpatul F R T trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prev. de art. 335, alin. 1 din Codul penal şi conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe, prev. de art. 336, alin. 1 din Codul penal, ambele cu aplicarea art. 38, alin. 2 din Codul penal, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală.
Dispune începerea judecăţii în cauza privind pe inculpatul F R T pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. de art. 336 alin. (1) C.pen., şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prev. de art. 335 alin. (2) C.pen., totul cu aplic. art. 38 alin. (2) C.pen.”, a fost decizia Judecătoriei Turda.
Șoferul trimis în instanță este arestat preventiv și în prezent, după ce prima măsură de acest gen a fost luată în 29 septembrie 2023, la o zi după accidentul produs, care a scos la iveală faptul că era rupt de beat și avea permisul suspendat.