marian morar

Pugiliștii turdeni au câștigat 2 medalii la Campionatul Național de Box pentru Tineret

zamblau eugen

Campionatul Național de Box pentru tineret s-a desfășurat săptămâna trecută la Brăila, iar antrenorul turdean, Florin Bordi, a fost prezent alături de trei sportivi.

După patru zile de competiții asidue, unul dintre cei trei sportivi turdeni, care concurează sub flamura Clubului Voința din Cluj-Napoca, a reușit să se califice în finală.

Este vorba despre Antonio Robert Szakacs, care l-a întâlnit în finală pe pugilistul Liviu Ionuț Bou, de la CS Rovinari.

După trei reprize pe cinste, turdeanul a pierdut titlul de campion, dar s-a întors acasă cu medalia de argint și titlul de vicecampion național de tineret la categoria de 48 kg.

De asemenea, și Alin Adrian Crișan a urcat pe podium, reușind să obțină medalia de bronz la categoria 54 kg, iar Mihai Călbează, care a concurat la categoria 57 kg, s-a întors acasă cu experiența acumulată.

Sursa: turdainfo.ro