Psiholog Cerasela Libeg din Turda, realizatoarea emisiunii „Psihologie și Viață” de la TV Cluj AM, a avut-o ieri, 18 februarie 2025, invitată pe Russu-Coldea Ioana-Florina, director al Școlii Democratice Cluj Napoca.
Temele diverse tratate în cadrul emisiunii unde Russu-Coldea Ioana-Florina a mai fost și cu altă ocazie, au trezit interesul publicului spectator, mai cu seamă pentru premiile extraordinare, obținute de directorul Școlii Democratice Cluj-Napoca.
Astfel, s-a obținut locul 1 la faza națională a „Concursului pentru educație în Drepturile omului, democrație și cultura păcii”, pentru creativitate, aflat la cea de-a XI-a ediție, premiu înmânat de Institutul român pentru Drepturile omului.
„Un proiect desfășurat și inițiat de către ministerul Educației, în parteneriat cu casele corpurilor didactice din România și cu Institutul Național al Drepturilor Omului din România și au candidat pentru acest concurs de creație didactică, toate școlile din țară. Proiectul Jurnal de fapte bune pentru copii, este un jurnal în care copiii își scriu faptele bune pe care le fac, orele de voluntariat pe care le desfășoară în diverse domenii”, a spus în cadrul emisiunii directorul Școlii Democratice Cluj-Napoca, Russu-Coldea Ioana -Florina.
Pasiunile copiilor și nevoile lor sunt înscrise în acest jurnal-carte, în limba engleză, cartea devenind curs optional în școli, cu un interes deosebit.
Atelierele pe module, cu teme de scriere creativă sau vorbire în public, sunt numai câteva din punctele cheie atinse în cadrul proiectului educațional.
Părinții sunt chemați să se integreze în comunitatea creată, în încercarea reparării viitorului copiilor, unde responsabilitatea părinților e importantă.
Familia joacă un rol important în modelul de educație democratică iar problemele se discută la masa rotundă, într-un împreună adevărat.
Russu -Coldea Ioana-Florina este și scriitoare, ea publicând mai multe scrieri la Brașov, dar a scris și critică literară, colaborând cu edituri din toată țara. A publicat și în revista Polymnia a cărei redactor adjunct este și împletește educația de la Școala Democratică cu cărțile pe care le scrie, crezând în puterea cuvântului până la poezie.
O nouă carte va vedea în curând lumina tiparului iar emisiunea „Psihologie și viață” a scris o nouă pagină despre educație și creație.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.