Mai multe organizaţii nonguvernamentale care apără drepturile animalelor organizează sîmbătă, la nivel naţional, un protest prin care solicită oprirea uciderii cîinilor din adăposturi, informează Asociaţia “Cuţu, cuţu”, printr-un comunicat, transmite AGERPRES.
De la ora 15:00 vor avea loc proteste în mai multe oraşe ale ţării, printre care Constanţa, Iaşi, Cluj, Craiova, Timişoara, precum şi în peste cincizeci de localităţi europene.
ONG-urile cer stoparea necondiţionată a uciderii cîinilor din adăposturi, demararea cercetării şi urmăririi penale a celor vinovaţi, aplicarea eutanasierii exclusiv pe considerente de ordin medical, conform normelor stabilite la nivel european Ciine-3şi mondial, verificarea riguroasă şi corectă de către organele abilitate a modului în care s-a cheltuit bugetul alocat primăriilor pentru rezolvarea problemei cîinilor fără stăpîn, depistarea tuturor fraudelor şi delapidărilor şi tragerea la răspundere a celor vinovaţi.
Alte revendicări ale organizaţiilor nonguvernamentale sînt revizuirea Legii nr. 258/2014, astfel încît să excludă uciderea discreţionară a cîinilor fără stăpîn şi să comporte prevederi clare privind rezolvarea problemei acestora pe căi fireşti şi eficiente, respectiv recensămîntul tuturor cîinilor cu stăpîn, microcipare, sterilizare sau monitorizare a cîinilor fertili şi responsabilizare privind soarta puilor, pedepsirea penală a abandonurilor.
Reaminim că la Câmpia Turzii, eu fost deja eutanasiați 53 de câini, salvarea acestora ar putea fi adopțiile, chiar și de la distanță, pentru cei care nu-și permit să păstreze un câine acasă!
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























