Manifestările de "Sfântă Mărie" încep de mâine la căminul de bătrâni de la Turda. Directorul acestuia, părintele Dorin Sas, întors pentru o scurtă perioadă de timp în ţară, ne-a declarat că mâine 14 august, bătrânii aflaţi sub oblăduirea acoperământului vor fi spovediţi şi împărtăşiţi.
"De la orele 18,30 vom face vecernia cu litie în care vom scoate epitaful, acea pânză dreptunghiulară care are imprimat pe ea scena Adormirii Maicii Domnului, iar de la ora 21 vom merge la Biserica "Învierea Domnului" unde se va săvârşi prohodul Maicii domnului, Paraclisul şi înconjurul bisericii cu sfântul epitaf, după care vom reintra în lăcaşul sfânt, credincioşii vor fi miruiţi şi vom asculta un cuvânt de învăţătură, iar miercuri în ziua praznicului are loc liturghia festivă, aşa am gândit noi aceste zile de sărbătoare”, completează părintele Sas.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























