Plată facturi CAA
  • About
  • Advertise
  • Privacy & Policy
  • Contact
vineri, 16 mai 2025
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
plată facturi Compania de Apă Arieș
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele

Primăria Ceanu Mare: Raport de activitate aferent anului bugetar 2021

Comunicat de Comunicat
28 februarie 2022 08:43
în Rural
Timp de citire: 6 minute
0
Primăria Ceanu Mare: Raport de activitate aferent anului bugetar 2021
170
DISTRIBUIRI
894
CITIRI
Distribuie pe FacebookDistribuie pe WhatsAppTrimite prin email
asa cons

Doamnelor și domnilor,
Anul administrativ-bugetar 2021 a reprezentat primul an calendaristic complet în care, în calitate de primar al comunei Ceanu Mare, am coordonat activitățile și politicile administrației publice locale din comună.

A fost un an dificil pe care, din punct de vedere bugetar, l-am început cu mai multe datorii și creanțe, lăsate în urmă de fostul executiv. Nu vreau să fac apologia grelei moșteniri, însă atât dumneavoastră, forul deliberativ al comunei Ceanu Mare, cât și cetățenii care ne urmăresc, aveți dreptul să cunoașteți adevărul.
Datoriile lăsate în urmă de fostul primar sunt următoarele:

800.000 lei, situații acceptate și neplătite spre SC ACSA SA. pentru obiectivul de investiții „Canalizare Ceanu Mare”.

1,000,000 de lei situații executate și neplătite pentru obiectivul de investiții ”Alimentare cu apă sat Boldut” – în acest caz, investiția a debutat în 2020, cu scop pur electoral, fără să existe fonduri în bugetul local pentru aceasta.

300.000 de lei situații executate, și neplătite pentru o altă lucrare începută tot în scop electoral 2020; este vorba despre obiectivul de investiții „Alimentare cu apă a satului Hodai Boian”

100.000 lei datorii pentru amenajament pastoral, lucrare executata și neplatita.

1.300.000 lei – sumă pe care Bugetul Local trebuia să o suporte pentru Centrul Medical, FĂRĂ a avea acoperire bugetară, din cauza unei licitații atribuită prost.

100.000 lei – datorii pentru lucrări executate și neplătite pentru Capelă Ceanu Mare, un proiect executat fără obținerea avizelor de la Electrica pentru bransare, fără dirigenție de șantier, fără bransare la rețeaua de apă.

Tot în anul 2021 am fost acționați în instanță de o firma de construcții pentru lucrări executate în valoare de 60.000 la Școala din Boian și pentru care nu a fost încheiat contract, respectiv nu există alocări prinse în bugetul din 2020. În termeni bancari, asta este o fraudă … în termeni politici este un act de imoralitate.

O altă problemă pe care am întâmpinat-o a fost legată de lipsa de proactivitate a fostului executiv local. Desi se apropia perioada 2021-2027, perioada de accesare a fondurilor europene nu s-a făcut nici cel mai mic demers pentru a se întocmi „Strategia de Dezvoltare a comunei Ceanu Mare”, document care stă la baza cererilor de finanțare pentru obiectivele pentru care se cere finanțare.

Nu s-a intabulat nici un obiectiv pentru care urmau sa se depună studii de fezabilitate ca atare a fost nevoie să găsim resurse și demarate în procedură de urgență intabularea domeniului public pe care urmau sa se depună proiecte, din aceasta reiese că nu a fost o strategie unitara și o viziune clară asupra proiectelor ce se doreau a fi implementate.

A fost nevoie de o muncă și de o implicare totală pentru ca într-un an pandemic foarte greu cum a fost anul 2021, sa se plătească aceste datorii dar sa se și facă eforturi pentru a obține finanțări și a demara procedurile pentru întocmirea studiilor de fezabilitate și depunerea acestora pe programele care au început sa fie lansate incepând cu anul 2021.

STUDII DE FEZABILITATE ȘI STRATEGII

Pentru depunerea solicitărilor de finanțare, pe PNRR, Programul de Dezvoltare „Anghel Saligny” sau Programele Operaționale aferente perioadei 2021-2027, a fost nevoie să întocmit studii de fezabilitate pentru mai multe obiective de investiții, după cum urmează:

Canalizare satele Boldut, Boian, Hodai Boian
Asfaltare 22 km drum comunal
Aceste au fost depuse pe Programul de Dezvoltare ”Anghel Saligny”.
Modernizare și reabilitare drumuri agricole
Acesta va fi depus pe AFIR
Canalizare sat Iacobeni
Asfaltare 30 km de drum comunal..
Acestea vor fi depuse spre finanțare pe Planul Național de Reziliență și Redresare.
De asemenea, la Compania Națională de Investiții au fost depuse următoarele proiecte de dezvoltare locală:
Alimentare cu apa sat Fanate
Sala de sport în comuna Ceanu Mare
Reabilitare și extindere Cămin Cultural Ceanu Mare
Baze sportive în satele Boian și Boldut

A fost finalizată Strategia de Dezvoltare Locală a Comunei Ceanu Mare, care este parte integrantă din cererile de finanțare pe PNRR și pe Programele Operaționale 2021-2027

ALTE INVESTIȚII

S-a intervenit cu piatra în interiorul tuturor satelor, după cum urmează: Ceanu Mare (Potorna, Fântânele, La Nuci, Moară Ceanului spre Țiglă, spre stația de epurare,de la fosta primărie înspre Gheti Liana), interiorul satului Strucut, la Săratspatag, la Andici, pe străzile interioare din Dosu Napului, la Boldut interiorul satului Boldut precum și spre Pădurea Roșie, la Iacobeni ( Pe Lab, de la vechiul SMA spre bazinul de apă, sub Pădure, în Pusta), interiorul satului Hodai Boian, la Boian ( Continit , sub Livadă, spre Căminul Cultural, la Brazi, La Borsu), în satul Fanate de la DJ 150 pana la Cramă dar și drumurile laterale și zona Calman.
De asemenea, s-au pietruit drumurile de hotar în toată comuna.

S-au schimbat 60 de corpuri de iluminat.

La registrul agricol s-a desfășurat acțiunile de eliberare a adeverințelor APIA, Ceanu Mare fiind comuna cu cea mai buna bază de date din județ. De asemenea s-a implementat Programul de denumire a străzilor, s-a finalizat nomenclatorul stradal și s-au intabulat 55 de km de drum comunal.

Arhiva primăriei a fost adusa la standardele prevazute, fiind apreciata de reprezentanții Arhivelor Naționale și este un reper pentru celelalte comune din județul Cluj.

Toate rampele ilegale de deșeuri de pe teritoriul comunei au fost închise și ecologizate.

Primăria Ceanu Mare a intermediat implementarea logisticii noului operator de salubritate, Supercom.
A fost debocat obiectivul de investiții „Canalizare în comuna Ceanu Mare” – care era blocat din cauza tensiunilor dintre Primărie, Dirigintele de Șantier și Executant.

Au fost finalizate rețelele de apă din Boian Hodăi și Bolduț, urmând a fi predate Companiei de Apă Someș.
Au fost deblocate finanțări suplimentare, în valoare de 1.4 milioane de lei, pentru Centrul Medical Ceanu Mare. De îndată ce vom finaliza procesul pe care îl avem pe rol cu fostul executant al obiectivului de investiții, vom putea demara o nouă licitație.

SĂNĂTATE:

S-au organizat 5 campanii de vaccinare anti-COVID-19, în parteneriat cu Spitalul Militar Cluj și Centrul de Vaccinare „CNMV Turda”.

S-a organizat Caravana de depistare precoce a cancerului de col uterin. Mai multe doamne din comuna noastră au beneficiat de recoltare grauită pentru test Babeș-Papanicolau.

S-au organizat consulturi oftalmologice gratuite.

CULTURĂ, CULTE, SPORT

S-au acordat Burse școlare de merit și sociale.

Eroii comunei au fost cinstiți la fiecare sărbătoare prin depuneri de coroane de flori și parastase.

În perioada sărbătorilor de iarna s-au organizat concerte de colinde la fiecare biserica.

Sere flori Viișoara Sere flori Viișoara Sere flori Viișoara

Am susținut activitatea echipei de fotbal, ACS Progresul Boian, lider în liga a 5-a, zona Câmpia Turzii.

Am susținut, cu fonduri de la bugetul local, acțiunile cultelor din comună.

ADMINISTRAȚIE:

Am răspuns favorabil tuturor solicitărilor formulate în temeiul legii 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public.

Am respectat măsurile impuse de legea 52/2003 privind transparența decizională în administrația publică.

Am organizat audiențe cu cetățenii și consultări publice, chiar dacă a fost pandemie. Ne-am adaptat strategiile și activitatea în funcție de interesele cetățenilor noștri.

În calitate de primar, în anul 2021, am inițiat 76 de proiecte de hotărâre, atât cu caracter normativ, cât și nominal, pentru bunul mers al comunei noastre.

De asemenea, Primăria Ceanu Mare a distribuit ajutoarele trimise de la Uniunea Europeană prin Programul Operațional de Ajutorare a Persoanelor Dezavantajate.

Dragi cetățeni, stimați consilieri locali,
Tot ceea ce am prezentat anterior a fost făcut pentru comuna Ceanu Mare, de către un om al comunei Ceanu Mare, cu resurse găsite de către Primăria Ceanu Mare.

Scopul nostru, ca reprezentanți ai autorității publice locale, este acela de a contribui la creșterea nivelului de trai și al bunăstării în comunitatea noastră.

Am avut doi ani de pandemie, iar acum suntem în preajma unui război, cu consecințe economice înspăimântătoare pentru întreaga Europă. Sunt convins că, prin solidaritate, responsabilitate și implicare, vom reuși să facem tot ceea ce este necesar pentru ca fiecare cetățean al comunei Ceanu Mare să aibă toate facilitățile necesare: apă, canalizare, curent, gaz, drumuri bune.

În curând se vor deschide ghidurile de finanțare pe PNRR și Programele Operaționale. Vreau să fiți siguri că vom căuta să accesăm doar acele finanțări care aduc plusvaloare la Ceanu Mare. Nu alergăm după himere și nu căutăm fantasticul.

Vă mulțumesc!

Virgil Păcurar,
Primarul comunei Ceanu Mare


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Urmărește-ne pe:
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876

ubitech

awe infra

viamso

Precedentul articol

Se schimbă regulile de acordare a tichetelor cadou

Următorul articol

Ce nereguli a găsit Curtea de Conturi la Domeniul Public Câmpia Turzii SA?

Comunicat

Comunicat

Materialele marcate cu Comunicat nu aparțin redacției și redau, integral și fără modificări, informațiile transmise de autor(i), de regulă instituții publice, organizații publice sau alți comunicatori. Email: redactia@turdanews.net

Articole din aceeași categorie

Se relochează secția de votare din Mărtinești
Rural

Se relochează secția de votare din Mărtinești

15 mai 2025 21:30
1k
Elevii de la Școala Gimnazială Luna spun „STOP bullying!”
Rural

Elevii de la Școala Gimnazială Luna spun „STOP bullying!”

15 mai 2025 11:10
977
Festival-concurs al tarafurilor tradiționale la Frata
Rural

Festival-concurs al tarafurilor tradiționale la Frata

15 mai 2025 08:00
1k
Modernizare rutieră în comuna Mihai Viteazu – Asfaltăm pentru un trai  mai bun!
Rural

Modernizare rutieră în comuna Mihai Viteazu – Asfaltăm pentru un trai mai bun!

14 mai 2025 17:00
1k
Următorul articol
Ce nereguli a găsit Curtea de Conturi la Domeniul Public Câmpia Turzii SA?

Ce nereguli a găsit Curtea de Conturi la Domeniul Public Câmpia Turzii SA?

Lasă un răspunsAnulează răspunsul

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Stai conectat

  • 9.3k Abonați
  • 1.2k Urmăritori
  • 16.9k Abonați
  • 61.2k Fani
  • 4.5k Urmăritori
transilvania impact
bazin inot turda
ca aries turda

Ultimele știri:

Deplasări de tehnică militară în toată țara. Începe un amplu exercițiu cu peste 4.000 de militari, inclusiv în poligonul de la Bogata

Astăzi urmează o deplasare de tehnică militară prin Turda!

de Daciana DERDA
16 mai 2025 11:00
0
953

Daciana Derda: „Ieșiți la vot! Că pe urmă degeaba comentăm…!”

Daciana Derda: „Ieșiți la vot! Că pe urmă degeaba comentăm…!”

de Daciana DERDA
16 mai 2025 10:30
0
954

Un bărbat din Cluj a înșelat mai multe femei folosind metoda loverboy

Un bărbat din Cluj a înșelat mai multe femei folosind metoda loverboy

de Daciana DERDA
16 mai 2025 10:00
0
1k

Accident seara trecută în Vâlcele!

Accident seara trecută în Vâlcele!

de Daciana DERDA
16 mai 2025 09:30
0
1.3k

Produse din Auchan și Carrefour Cluj retrase de la vânzare!

Produse din Auchan și Carrefour Cluj retrase de la vânzare!

de Daciana DERDA
16 mai 2025 09:00
0
1.1k

Au apărut cireșele românești în piețele turdene. Prețurile te pun pe fugă!

Au apărut cireșele românești în piețele turdene. Prețurile te pun pe fugă!

de Daciana DERDA
16 mai 2025 08:40
0
1.1k

S-a dat peste cap cu autoturismul. Un tânăr de 18 ani…

S-a dat peste cap cu autoturismul. Un tânăr de 18 ani…

de Daciana DERDA
16 mai 2025 08:20
0
1.2k

ARGY și WILLY WILLIAM – headlineri internaționali la WAVES FESTIVAL 2025.  Bihorul devine epicentrul muzicii europene!

ARGY și WILLY WILLIAM – headlineri internaționali la WAVES FESTIVAL 2025. Bihorul devine epicentrul muzicii europene!

de Comunicat
16 mai 2025 08:00
0
921

Au furat plăcuțe de înmatriculare și au condus un autoturism neînmatriculat. Ce a urmat?

Au furat plăcuțe de înmatriculare și au condus un autoturism neînmatriculat. Ce a urmat?

de Daciana DERDA
16 mai 2025 07:40
0
1.1k

Plecat în Germania, nimeni nu mai știe nimic de el! Poliția îl caută și solicită sprijin!

Plecat în Germania, nimeni nu mai știe nimic de el! Poliția îl caută și solicită sprijin!

de Comunicat
16 mai 2025 07:20
0
1.2k

Jurnaliștii TurdaNews

  • Avatar photo
    Daciana DERDAJurnalist cu experiență, la TurdaNews de la înființarea publicației, din anul 2008. A lucrat în radio, presă scrisă și online. Contact: 0742.692.739. Mesaj whatsapp! Email: dacilid@yahoo.com
  • Avatar photo
    Eugen POPReporter sportiv pe zona Câmpia Turzii, însă abordează și alte subiecte de actualitate. Este în echipa TurdaNews din aprilie 2012. Contact: 0740.125.368. Email: eugenpop71@yahoo.com
  • Avatar photo
    Lili ONIȘA lucrat în radio și televiziune (a prezentat știrile la fosta SICA TV Turda). Este poetă și realizatoare ”Seri de Suflet”. În echipa TurdaNews din octombrie 2024. Contact: 0753.391.040 (mesaj WhatsApp). Email: lilirezniciuc@yahoo.com.
  • Avatar photo
    Gelu FLOREAJurnalist din anul 1996. Premiat în mai mulți ani cu titlul de ”cel mai bun jurnalist local”. În 2008 a înființat societatea Geflo Media SRL (asociat unic), care deține mai multe siteuri de știri, printre care și TurdaNews. Contact: 0744.694.876. Email: gelu.florea@turdanews.net
TurdaNews

© 2025 TurdaNews - Site de știri din zona Turda-Câmpia Turzii editat de Geflo Media SRL.

Navighează pe site

  • About
  • Advertise
  • Privacy & Policy
  • Contact

Urmărește-ne

Bine ai revenit!

Sign In with Facebook
SAU

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Sign Up with Facebook
SAU

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • HOME
  • LIVE VIDEO
  • PUBLICITATE PE SITE
  • GALERIE VIDEO
  • GALERIE FOTO
  • CONTACT
  • ECHIPA
  • Loghează-te
  • Înscrieți-vă

© 2025 TurdaNews - Site de știri din zona Turda-Câmpia Turzii editat de Geflo Media SRL.