• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
vineri, 12.06.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Sonaca Romania angajeaza Sonaca Romania angajeaza Sonaca Romania angajeaza
Home Articole Actualitate

Peste 21.000 de misiuni ale ISU Cluj în anul 2021

Florin CRIȘAN de Florin CRIȘAN
02.02.2022 15:22
în Actualitate
Timp de citire: 2 minute
0
maxi prest rce

Ieri la Sediul Prefecturii Județului Cluj a avut loc prezentarea bilanțului pentru anul 2021 al ISU Cluj.

A fost un an plin pentru cei de la ISU Cluj, un an care s-a desfășurat sub semnul pandemiei de coronavirus.

În anul 2021, subunitățile inspectoratului au avut 17.825 misiuni pentru acordarea prim ajutorului medical și 3.654 pentru alte situații de urgență. Au fost peste 3.000 de misiuni în plus față de anul 2020.

Cele mai multe intervenții au avut loc în luna octombrie (2.309). Timpul de deplasare al salvatorilor a fost, în medie, de 12 minute și 30 de secunde pentru intervențiile în situații de urgență și 17 minute pentru echipajele medicale. Timpul mai mare în cazul ultimei situații este dat de măsurile de protecție împotriva SARS-CoV-2, pe care salvatorii trebuie să le îndeplinească.

Au fost asistate 19.202 persoane cărora li s-a acordat primul ajutor, iar peste 1.000 de persoane, suspecte sau confirmate cu SARS-CoV-2, au fost transportate de echipajele ISU Cluj. Au fost 51.551 de solicitări preluate de operatorii ISU Cluj.

„O altă componentă importantă a activității unității este prevenirea situațiilor de urgență. Aceasta s-a desfășurat prin desfășurarea de activități multiple, din care amintim executarea a 1595 de controale de prevenire, în urma cărora au fost aplicate 1120 de sancțiuni, constând în 1113 avertismente și 107 amenzi contravenționale în valoare de 475.000 de lei. Au fost executate și 132 de exerciții de alarmare, evacuare și intervenție la locul de muncă.” au transmis reprezentanții ISU Cluj.

 

„Un alt aspect care aduce mândrie inspectoratului nostru este reprezentat de munca voluntarilor. Peste 500 de tineri se formează în programele special gândite și sunt capabili să ofere o mână de ajutor în situații limită.

De menționat faptul că, începând cu anul 2021, avem o nouă categorie de personal și anume soldați și gradați profesioniști. Aceștia se vor încadra în perioada 2021-2024, ceea ce ne oferă posibilitatea să ajungem la un stat de organizare alcătuit din peste 900 de posturi.

În încheiere, deși traversăm o perioadă dificilă, vă asigurăm că pompierii clujeni rămân alături de comunitate și sunt pregătiți să intervină ori de câte ori este necesar.” transmit reprezentanții ISU Cluj.

foto: ISU Cluj


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: 2021actiuniisu clujmisiunepompierisalvatori
Distribuie50trimitetrimiteSummarize

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

Aproape 36.000 cazuri noi în ultimele 24 de ore

Următorul articol

Doi turdeni, prinși încercând să comercializeze o pungă plină de cannabis!

Florin CRIȘAN

Florin CRIȘAN

Absolvent al Facultății de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării (Jurnalism), de la Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca (2016). În echipa TurdaNews din anul 2015 și până la 31.12.2024.

Articole asemănătoare

Actualitate

A evadat din arestul la domiciliu ca să meargă în club și la Profi cu amicii. Pedeapsa ireală primită de un tânăr din Tritenii de Sus

11.06.2026 21:00
Actualitate

ACCIDENT PE AUTOSTRADA A3: Un autoturism a izbit parapetul pe sensul Turda – Gilău. Intervenție rapidă a pompierilor

11.06.2026 20:40
Screenshot
Actualitate

Jaf în serie la Turda: Doi tineri au fost săltați de mascați după ce au dat spargeri timp de șase luni

11.06.2026 20:20
Următorul articol

Doi turdeni, prinși încercând să comercializeze o pungă plină de cannabis!

Jurnalistul TurdaNews, Gelu Florea, testat pozitiv la COVID! Vezi cum s-a întâmplat!

Lasă un răspunsAnulează răspunsul

terran campia turzii

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

Excelență pe patru roți: ART TU Cluj-Napoca a lansat noul monopost electric pentru competițiile europene din 2026

11.06.2026 22:20

Spectacol ecvestru de top pe platforma Cheilor Turenilor! Elita anduranței din România vine la Cupa Transilvaniei

11.06.2026 22:00

Pas istoric pentru sănătatea turdenilor: S-a semnat contractul de peste 24 de milioane de lei pentru noul Ambulatoriu al Spitalului Municipal

11.06.2026 21:40

Zi istorică la Câmpia Turzii: Cum a fost transformat Conacul Szentkereszty-Bethlen într-un uriaș picnic civic de sute de oameni

11.06.2026 21:20

A evadat din arestul la domiciliu ca să meargă în club și la Profi cu amicii. Pedeapsa ireală primită de un tânăr din Tritenii de Sus

11.06.2026 21:00

ACCIDENT PE AUTOSTRADA A3: Un autoturism a izbit parapetul pe sensul Turda – Gilău. Intervenție rapidă a pompierilor

11.06.2026 20:40
Screenshot

Jaf în serie la Turda: Doi tineri au fost săltați de mascați după ce au dat spargeri timp de șase luni

11.06.2026 20:20

Cutremur politic: Primarul din Turda, Cristian Matei, declarat incompatibil de ANI! Riscă să piardă funcția și interdicția de a mai candida

11.06.2026 20:00

Radiografia succesului în Câmpia Turzii: Top 20 cele mai profitabile companii care susțin motorul economic local

11.06.2026 19:30

TOP PROFIT TURDA: Cine sunt campionii business-ului local care susțin economia municipiului

11.06.2026 19:00

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Orar de lucru și informații

Turda, strada Panseluțelor nr. 8
0744 694 876
redactia@turdanews.net

Luni-Vineri: 09.00-20.00
Sâmbătă: 09.00-18.00
Duminică: 10.00-17.00

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

SAU

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

SAU

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.