Incredibil câte deșeuri au putut aduna angajații Direcţiei de Administrare Drumuri Județene din cadrul Consiliului Județean Cluj de pe marginea unui drum județean.
O tonă de gunoaie, cam atât au strâns în cadrul unei campanii de ecologizare desfășurată pe sectorul de drum Aghireșu – Leghia – DN 1 situat pe drumul județean DJ 108C.
Sute de kilograme de deșeuri abandonate de participanții la trafic, dar și de localnicii din zonă, au fost adunate în cadrul acțiunii întreprinse la început de săptămână de Consiliul Județean Cluj pe sectorul de drum menționat.
Mai precis, a fost colectată şi transportată într-o zonă special amenajată depozitării acestora o cantitate de aproximativ o tonă de deşeuri depozitate ilegal în vecinătatea părţii carosabile a drumului judeţean DJ 108C.
Rampa de depozitare a deșeurilor colectate a fost pusă la dispoziție de Primăria comunei Aghireșu, urmând ca acestea să fie transportate de furnizorul de servicii de salubrizare care operează în această zonă.
La acţiune au participat angajați ai Direcţiei de Administrare Drumuri Județene din cadrul Consiliului Judeţean Cluj şi au fost folosite utilaje specifice colectării şi transportului de deşeuri.
În ceea ce priveşte gunoaiele depozitate ilegal pe marginea drumurilor județene aflate în administrare, Consiliul Judeţean Cluj, prin Direcţia de Administrare Drumuri Județene, acordă o atenţie constantă acestei probleme şi desfăşoară acţiuni repetate de colectare a deşeurilor şi de identificare, în colaborare cu instituţiile abilitate, a persoanelor care se fac responsabile de depozitarea deşeurilor în alte locuri decât în cele special amenajate.

Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























