Chiar dacă suntem pe final de an, la Ceanu Mare se „trage tare” pentru lucrări la rețeaua de canalizare și nu numai.
Multe obiective au fost deja îndeplinite, dar o parte vor fi continuate și în anul 2022. Deocamdată s-a reușit reabilitarea a peste 30 km. de drumuri comunale, mai este mult de muncă, așteptările oamenilor sunt foarte mari și pe deplin justificate.
S-a terminat și alimentarea cu apă a satelor Hodăi Boian și Bolduț, în prezent se face procedura de predare a lucrărilor către Asociația de Dezvoltare Someș-Tisa, în prima parte a anului viitor sătenii urmând să aibă apă la robinete.
„S-au realizat și două studii de fezabilitate pe canalizare și asfaltare pe programul Anghel Saligny, asfaltare 20 km, drumuri comunale, iar canalizarea vizează trei localități Bolduț, Boian și Hodăi Boian…acum se lucrează la canalizare și în Ceanu Mare prin PNDL, s-a lucrat mult și foarte bine, am reușit să deblocăm procedura de finanțare și sperăm ca în 2023 această lucrare să devină funcțională” explică primarul Virgil Păcurar.
Obiectivele principale ale actualei administrații locale pun accentul pe infrastructura rutieră, extindere rețele de apă și canalizare dar și învățământ.
La această oră s-a montat o centrală termică nouă la școala din Ceanu Mare, sunt proiecte depuse pentru reabilitarea școlilor, în satele Boian și Iacobeni, școlile au fost racordate la rețeaua centralizată de apă care vine de la Cluj, la fel și căminele culturale etc.
A fost realizată și strategia de dezvoltare a comunei pentru perioada 2021- 2028, sunt incluse aici toate proiectele de modernizare ce urmează să fie implementate în comună.
Se fac întăbulări pentru pășuni, la fel și pentru terenul destinat viitorului parc industrial. La Bolduț nu s-a obținut încă finanțare pentru îndepărtarea efectelor inundațiilor din această vară, în rest, drumurile comunale din celelalte sate au fost aduse la stadiul de macadam și se poate circula în condiții bune.
S-au făcut și studii de fezabilitate, s-au atras finanțări externe iar proiectele vor continua și în 2022. Nu în ultimul rând primarul Virgil Păcurar a transmis gândurile sale la final de an adresate tuturor locuitorilor comunei.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.