Ministerul Educaţiei dezaprobă trecerea la „programul de iarnă” care presupune reducerea duratei orelor şi pauzelor.
Ministerul a trimis Inspectoratelor şcolare o adresă, prin care solicită ca unităţile învăţământ să fie susţinute să îşi păstreze orarul normal.
Ministerul subliniază că dezaprobă trecerea la un așa-numit „program de iarnă” care ar presupune reducerea duratei orelor şi a pauzelor, deoarece orice minut contează, având în vedere pierderile în învăţare din perioada pandemiei.
„Considerăm că, în condițiile meteorologice pe care le putem observa cu toții, o astfel de interpretare a cadrului legal este discreționară și inadecvată.
Date fiind pierderile în învățare generate de perioada pandemiei, orice MINUT de școală contează. De aceea, am trimis inspectoratelor școlare o adresă prin care am solicitat ca școlile să fie susținute să-și păstreze orarul normal, manifestându-ne dezaprobarea față de obiceiul trecerii la <programul de iarnă>.
Rugăm, pe această cale, directorii, profesorii, elevii și părinții să susțină apelul pe care l-am lansat și să depună toate eforturile, astfel încât să nu mai existe practici și acțiuni ce pot conduce la pierderi de învățare”, arată ministerul într-un comunicat.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























