Consiliul judeţean Cluj a inaugurat ieri tronsonul de drum judeţean dintre Sălicea şi Ciurila. 13 km de drum au fost reabilitaţi din banii Consiliului judeţean, 5,7 milioane de lei.
Pe tronsonul de drum inaugurat joi a fost complet refăcută fundaţia pe cei 4 km unde anterior au avut loc cedări de fundaţie, a fost pusă piatră spartă şi s-au turnat două straturi de asfalt de 4 şi, respectiv, 6 cm, s-au împietrit acostamentele şi s-au reînnoit marcajele şi semnalizările rutiere.
„Principalul beneficiu pe care asfaltarea acestui sector de drum îl va aduce se referă la creşterea gradului de accesibilitate spre staţiunea turistică Muntele Băişorii, sectorul de drum inaugurat azi reprezentînd o scurtătură spre acest important obiectiv turistic al judeţului. În mod cert, lucrările nu se vor opri aici, ele urmînd a fi continuate prin intermediul mult mai amplului program de reabilitare şi modernizare a drumurilor din judeţ, program în cadrul căruia rutele de acces spre zonele cu potenţial turistic ridicat beneficiază de o atenţie sporită” a afirmat Preşedintele Consiliului Judeţean, Horea Uioreanu, cu ocazia evenimentului.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























