Calendarul alegerilor prezidențiale va fi aprobat, astăzi, în ședința de Guvern. Primul tur ar fi pe data de 4 mai.
În 4 mai va avea loc primul tur al alegerilor prezidențiale, iar în 18 mai, turul al doilea.
După anularea primului tur al alegerilor prezidențiale, Guvernul pregătește măsuri dure privind soluționarea plângerilor legate de campania electorală pe marile rețele online la alegerile prezidențiale din 4 mai 2025. Toate plângerile vor fi soluționate de Biroul Electoral Central, deciziile se vor comunica de îndată Autorității Electorale Permanente (AEP), care le va transmite marilor platforme online, care vor avea un termen de 5 ore pentru a elimina conținutul ilegal, în caz contrar riscând amenzi cuprinse între 1% și 5% din cifra de afaceri.
Informațiile apar în proiectul de ordonanță de urgență cu măsurile privind organizarea alegerilor prezindențiale și parțiale din data de 4 mai 2025, document consultat de HotNews.ro
La alegerile pentru preşedintele României și la alegerile locale parțiale de duminică, 4 mai 2025, votarea începe la ora locală 7.00 și se încheie la ora locală a României 21.00.
La alegerile prezidențiale, votarea în străinătate se desfășoară și pe parcursul zilelor de vineri și sâmbătă.