România este una dintre țările care nu stă foarte bine la capitolul reciclare, iar de la 1 ianuarie, trebuie să plătească o taxă către Uniunea Europeană pentru cantitatea de plastic pe care o introduce pe piață și nu o reciclează. Ministerul Mediului a decis să ia măsuri în acest sens, astfel introducând garanția pe ambalaje.
Practic, începând cu anul viitor, toate sticlele, pet-urile și dozele o să aibă o garanție în valoare de 50 de bani pe care o puteți recupera dacă returnați ambalajul înapoi în magazin.
Momentan actul normativ care vizează sistemul garanție-returnare este supus dezbaterii publice.
„Ministerul Mediului speră că la 3 ani de la lansarea sistemului garanție-returnare, țara noastră va ajunge la un grad de colectare de minimum 90% a ambalajelor de băuturi.” conform digi24.ro.
Germania, Croația, Danemarca și Olanda sunt doar câteva dintre țările care au adoptat acest sistem și au văzut schimbări pozitive.
Pentru o analiză mai amănunțită a acestui sistem și mai multe detalii, găsiți aici:
http://www.otaracaafara.eu/solutii/sistemul-de-garantie-pentru-ambalajele-reciclabile/
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























