În fiecare an, în ultima duminică din luna octombrie, România trece la ora de iarnă.
Anul acesta, trecerea la ora de iarnă va avea loc în noaptea dintre 28 octombrie și 29 octombrie, când acele ceasornicului trebuie mutate cu o oră în urmă, ora 4 devenind ora 3. Ziua de 29 octombrie va fi cea mai lungă din acest an, cu 25 de ore. Trecerea la ora de iarnă poate produce unele perturbări de bioritm, chiar dacă oferă o oră în plus pentru somn.
În ultimii ani, schimbarea orei a fost un subiect intens dezbătut, iar Uniunea Europeană le-a solicitat statelor membre să decidă dacă vor rămâne definitiv la ora de vară sau la cea de iarnă. Nici România și nici alte state membre nu au luat încă o decizie definitivă privind continuarea obiceiului de a schimba ora de două ori pe an.
Schimbarea orei are loc de două ori pe an, în martie și în octombrie.
Cercetări recente arată că schimbarea orei de două ori pe an are efecte negative, în special asupra sănătății.
Deşi este mai puţin nefastă în termeni de tulburări ale somnului decât trecerea la ora de vară, când noaptea devine mai scurtă cu o oră, schimbarea orei este resimţită mai ales la persoanele mai fragile, precum copiii şi bătrânii.
Descoperă mai multe la TurdaNews
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.
























