• HOME
  • PUBLICITATE PE SITE
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
sâmbătă, 11.07.2026
  • Loghează-te
  • Înregistrează-te
TurdaNews
Advertisement
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
TurdaNews
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Articole Politică

Haos în trafic pe sensul Unirea-Turda? Ciprian Rigman (USR): „CNAIR forțează un ocol periculos pe DN1, deși există o variantă mult mai simplă”

Comunicat de Comunicat
08.07.2026 12:30
în Politică
Timp de citire: 1 minut
0
maxi prest rce

CNAIR plans to fully close 17 km of the A10 motorway from Unirea to Turda, forcing drivers to detour via the accident-prone DN1 road through localities, with no clear completion date announced. USR proposes a safer alternative by diverting traffic onto the opposite motorway lane for just over 2 km, minimizing impact and maintaining smoother, safer travel.

CNAIR ar urma să închidă circulația complet pe 17 kilometri din A10, pe sensul Unirea-Turda!

Asta va forța șoferii să iasă de pe autostradă și să facă un ocol pe DN1, pe un segment de drum unde, pe parcursul anilor, au fost numeroase accidente, cu trafic prin localități șamd. Și nici nu avem o dată sigură anunțată pentru cât de repede se vor termina lucrările, astfel încât traficul să revină pe autostradă. Poate că aceasta va fi noua ”normalitate” pe termen lung…

Soluția alternativă, propusă de USR prin vocea lui Horațiu Cosma, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, este una mult mai simplă, eficientă și sigură: devierea traficului pe celălalt sens al autostrăzii, pe o distanță de un pic mai mult de 2 km. E o soluție care este aplicată în toată Europa și care a mai fost utilizată și în România, o soluție care produce cel mai mic impact asupra traficului rutier.

În acest fel, chiar și cu o restricție de viteză numai pe acest sector de un pic mai mult de 2 km, șoferii ar putea să-și continue deplasarea pe autostradă, în drum drept, fără să mai treacă prin localități, ajungând mai repede și mai sigur la destinație.

Nu e încă prea târziu pentru CNAIR să înțeleagă acest lucru și pentru ca turdenii și cei în tranzit prin zonă să nu plătească din nou incompetența sau indolența celor care iau decizii!

Deputat USR Turda – Ciprian RIGMAN


Descoperă mai multe la TurdaNews

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Taguri: ciprian rigman

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne pe Whatsapp 0744694876

Precedentul articol

Cluj-Napoca: Un tramvai și un TIR s-au ciocnit violent în zona podului Calvaria

Următorul articol

Performanță remarcabilă la Turda: Peste 91% dintre absolvenții Liceului Teoretic „Liviu Rebreanu” au promovat Bacalaureatul!

Comunicat

Comunicat

Materialele marcate cu Comunicat nu aparțin redacției și redau, integral și fără modificări, informațiile transmise de autor(i), de regulă instituții publice, organizații publice sau alți comunicatori. Email: redactia@turdanews.net

Articole asemănătoare

Politică

Miza de 100 de milioane de euro: Premierul Ilie Bolojan și Emil Boc, front comun la Cluj pentru proiectele PNRR și stabilitatea PNL

10.07.2026 21:30
Politică

USR Turda pe teren: Problemele din cartierul Poiana ajung direct pe masa administrației locale / „Nu lăsăm sesizările uitate prin sertare”

10.07.2026 12:30
Foto: Facebook / AUR Turda
Politică

Revoltă la Turda: AUR acuză USR că a blocat taxarea sălilor de jocuri de noroc după ce a dublat impozitele cetățenilor

09.07.2026 14:00
Următorul articol

Performanță remarcabilă la Turda: Peste 91% dintre absolvenții Liceului Teoretic „Liviu Rebreanu” au promovat Bacalaureatul!

Handbal de top la Turda! România debutează azi la EHF EURO 2026 în Nova PG Arena – Tot ce trebuie să știi despre meci și bilete

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

I agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

terran campia turzii

Nello Construct

Nello Construct

Transilvania Impact

Transilvania Impact

Bazinul de Înot Turda

Bazinul de Inot Turda

Compania de Apă Arieș

Compania de Apa Aries

Ultimele articole

O pufoșenie în casă, un zâmbet în plus! Ioana Turdean din Câmpia Turzii donează doi porcușori de Guineea adorabili

11.07.2026 21:00

Miracol la cabinetul Vischivet din Copăceni: O cățelușă de 14 ani, salvată dintr-un caz extrem de grav! Apel disperat al medicilor către stăpânii de animale

11.07.2026 20:30

O dubiță, sute de vieți atinse: Proiectul „Gabrielle pe roți” aduce speranță și sprijin pacientelor cu cancer din Turda și Cluj

11.07.2026 20:00

Lovitură totală pe piața fast-food din Turda! Se construiește primul Drive-Thru din oraș, după ce marii giganți au refuzat zona: Vezi cine vine în parcarea Kaufland!

11.07.2026 19:30

Piața chiriilor din Cluj-Napoca nu dă înapoi: Orașul își securizează locul 2 în topul național, pe fondul unei cereri în plină expansiune

11.07.2026 19:00
Foto: AI.

Reținere șoc la Cluj: A pornit un scandal în Piața Oser, dar jandarmii au descoperit că femeia este urmărită în toată Europa!

11.07.2026 18:30

Câmpia Turzii pe două roți: Succes fulminant pentru noul sistem de bike-sharing în doar 48 de ore de la lansare!

11.07.2026 18:00
Foto: AI.

Lovitură economică la Turda: Se construiește unul dintre cele mai mari parcuri fotovoltaice cu stocare din țară

11.07.2026 17:30

Când poezia prinde contur: Lansare de carte eveniment la Galeria de Artă „Valer Suciu” din Turda

11.07.2026 17:00

Spărgători de locuințe „profesioniști”, arestați preventiv la Cluj-Napoca. Cum acționa gruparea

11.07.2026 16:00

Categorii

  • Actualitate
  • Administraţie locală
  • Analiză
  • Articole
  • Cultură
  • Dezvăluiri
  • Economie
  • Interviu
  • Investigaţie
  • Locuri de muncă
  • Mass Media
  • Mediu
  • Monden/Showbiz
  • Oferte
  • Opinie
  • Politică
  • Rural
  • Salina Turda
  • Social
  • Special
  • Sport
  • Ştirea Cititorului
  • Tineret/Învăţământ
  • Vizitează Câmpia Turzii

Abonează-te la site

Introdu adresa de email pentru a te abona la acest site de știri și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.

Bine ai revenit!

Conectați-vă la contul dvs. de mai jos

Parola uitată? Înscrieți-vă

Creați un cont nou!

Completați formularele de mai jos pentru a vă înregistra

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Toate câmpurile sunt obligatorii. Autentifică-te

Recuperează-ți parola

Vă rugăm să introduceți numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a vă reseta parola.

Autentifică-te
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Publicitate pe site
  • VIDEO (arhivă)
  • FOTO (arhivă)
  • CONTACT

© 2026 TurdaNews - Site optimizat de Geflo Media SRL.