Handbal, Liga Zimbrilor: Ziua în care nu ne-a ieșit nimic

potaissa-dobrogea

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 19-28, în fața celor de la Dobrogea Sud, într-un meci care a contat pentru etapa a III-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Elevii antrenați de Horațiu Gal au fost primii care au marcat pe tabelă. De la scorul de 2-1 pentru Turda, tot jocul s-a schimbat. Oaspeților le-a ieșit absolut totul, iar turdenilor aproape nimic.

Dan Vasile a făcut un meci excelent pentru Dobrogea Sud, iar când a fost depășit, bara a fost alături de formația lui Cirkovic.

Încetul cu încetul Constanța s-a desprins pe tabelă, diferența la pauză fiind de opt goluri (8-16).

Turda a încercat să forțeze revenirea în partea a doua a întâlnirii, reușind să se apropie la cinci goluri (14-19, min 41). Totuși, Constanța a reușit să gestioneze excelent momentul și a reușit să refacă diferența.

S-a terminat 19-28 și Turda se deplasează miercuri la Focșani, pentru a încerca să recupereze punctele pierdute astăzi.

„Felicit echipa din Constanța pentru meciul foarte bun făcut, merită în totalitate victoria. Se pare că noi după doar două meciuri disputate și multă pauză, nu am reușit să ne intrăm în ritm. Am avut câțiva jucători accidentați care au venit foarte târziu, este și accidentarea lui Irimuș, un singur portar. Azi și poarta a făcut diferența. Avem 19 ratări de pe semicerc, în afară de alte greșeli neforțate, în condițiile astea e greu să câștigi un meci. Am prins o zi foarte proastă, încercăm să ne repliem, să vizionăm, să analizăm tot ce am făcut prost și să ne pregătim pentru următorul meci. Am mai fost în situații din acestea, eu sunt sigur că o să redresăm toată situația.” – Horațiu GAL

„Cred că a contat și șansa astăzi, au avut șansa să le vină mingea tot la ei, să intre totul în poartă. Nouă nu ne-a ieșit aproape nimic și încet-încet, moralul a scăzut. Am încercat să intrăm în repriza a doua mai motivați, dar nu am reușit și am continuat în același mod.” – Cristi GHIȚĂ

POTAISSA TURDA – DOBROGEA SUD 19-28 (8-16)

Potaissa Turda: Ghiță (3), Talas (3), Dumitriu (3), Pavel (2), Vereș (2), Dragas (1), Lazăr (1), Thalmaier (1), Cîntec (1), Szoke (1), Ghivil (1)

1. Dinamo București 4 4 0 0 151-110 +41 12p
2. Dobrogea Sud 3 3 0 0 80-62 +18 9p
3. Steaua București 3 3 0 0 94-79 +15 9p
4. CSM Focșani 3 3 0 0 88-73 +15 9p
5. Potaissa Turda 3 2 0 1 78-78 0 6p
6. Minaur Baia Mare 3 2 0 1 73-86 -13 6p
7. CSU Suceava 3 1 0 2 90-87 +3 3p
8. CSM București 3 1 0 2 81-78 +3 3p
9. Poli Timișoara 3 1 0 2 72-75 -3 3p
10. HC Buzău 3 1 0 2 74-84 -10 3p
11. Universitatea Cluj 4 1 0 3 112-138 -26 3p
12. CSM Alexandria 3 0 0 3 74-85 -11 0p
13. CSM Bacău 3 0 0 3 87-100 -13 0p
14. CSM Vaslui 3 0 0 3 74-93 -19 0p