marian morar
m install
nello construct

Handbal, Liga Zimbrilor: Victorie superbă pentru Potaissa Turda! „Magnificii” revin în Top 4

zamblau eugen

Potaissa Turda s-a impus în această seară, scor 33-31, în fața celor de la Minaur Baia Mare, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XVII-a, din Liga Zimbrilor.

Exact cum ne așteptam, a fost o partidă extrem de spectaculoasă și echilibrată.

În fața unui public superb, cele două echipe au marcat „pe bandă rulantă” în prima parte a întâlnirii, fără să se desprindă. Prima echipă care s-a distanțat a fost Turda, care „a pus” trei goluri avans pe tabelă în minutul 11 (10-7).

Au urmat alte minute echilibrate, dar Minaur a reușit să revină pe tabelă și să egaleze după alte 10 minute (14-14).

Finalul de repriză a continuat să fie unul extrem de spectaculos, cu turdenii în avantaj la pauză (19-18).

Maramureșenii au marcat primele două goluri ale părți secunde (19-20) și au trecut în avantaj. Elevii antrenați de Alexandru Sabou au continuat jocul bun, și au reușit să se desprindă la trei goluri (22-25, min 38).

Potaissa a început cursa de urmărire și au reușit să egaleze în minutul 51 (30-30), după un gol al lui Cristi Ghiță, care a făcut un meci perfect, reușind să marcheze 13 goluri.

Ultimele 10 minute au fost diferite, din punct de vedere al atacurilor, față de restul partidei. Multe aruncări ratate, între minutele 52 și 56 tabela fiind neschimbată (30-31, pentru Minaur).

Potaissa a făcut un final de meci perfect, reușind să marcheze ultimele trei goluri, Ghiță, Naal și Talas reușind să închidă meciul.

S-a terminat 33-31 și Potaissa urcă în top 4. Pauza este una scurtă, Potaissa urmând să se deplaseze la Focșani, pentru duelul cu CSM Focșani, programat duminică, de la ora 18:30.

POTAISSA TURDA – MINAUR BAIA MARE 33-31 (19-18)

Potaissa Turda: Ghiță (13), Pințoiu (4), Naal (4), Talas (3), Kbilashvili (2), Hanțaru (2), Reza Oraei (2), Vojvodic (2), Vereș (1)

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj pe Whatsapp 0744694876